Máte-li na zahradě bazén, musíte jej zcela určitě zazimovat, aby vám sloužil co nejdéle. Je rozdíl mezi bazénem zapuštěným do země a bazénem instalovaným na povrchu. Pak také můžete mít bazén nafukovací (s nafukovacím prstencem), nebo bazén se slanou vodou. I těm se budeme v našem článku věnovat.
Kdy začít se zazimováním bazénu
Obvykle se uvádí, že zazimovat bazén byste měli tehdy, když teplota vzduchu klesne pod 12 °C, teplota vody pod 10 °C a ještě nezačaly přízemní mrazíky. Ostatně právě mráz by mohl poškodit nejen bazén, ale i ostatní příslušenství.
Jak postupovat u nadzemního bazénu
Nejprve očistěte a uložte schůdky. Poté vyčistěte vodu v bazénu – síťkou, vysavačem. Vypusťte vodu z bazénu cca 10 cm pod skimmer nebo pod nejvyšší trysku. Pak pH vody upravte na rozmezí 7,0 až 7,5 a množství chlóru na 0,3 až 0,6 mg/l. Mechanicky očistěte stěny bazénu. Z bazénu vyndejte plovák, protiproud a všechno příslušenství. Odmontujte hadice, nechte je vykapat a uschnout. Všechno příslušenství zazimujte v místě, kde nebude mrznout.
Filtraci ještě důkladně propláchněte a také zazimujte. Odmontujte solární ohřev a rovněž uskladněte. Pokud máte tepelné čerpadlo na ohřev vody, odpojte ho od sítě, vypusťte z něj vodu a nechte dokonale vyschnout.
Vodu v bazénu na zimu ošetřete bazénovou chemií, která brání zamrznutí vody. Tyto chemické přípravky kromě toho zabraňují tvorbě řas ve vodě a díky tomu bude i jarní zprovoznění bazénu jednodušší.
Úplně nakonec bazén zakryjte plachtou, která je k tomu určena. Tuto plachtu je vhodné nechat na bazénu po celý podzim, aby do něj nepadalo listí a další nečistoty. Naopak v zimě, když začne mrznout, je lepší plachtu odkrýt, aby sníh a led ulpívající na plachtě bazén nepoškodily.
Jak postupovat u zapuštěného bazénu
Zapuštěný bazén je také vhodné vyčistit, odpustit část vody a upravit pH a chlór. Všechno příslušenství rovněž zbavit zbytků vody, nechat vysušit a uskladnit. Můžete, ale nemusíte použít bazénovou chemii proti zmrznutí vody. Plachtu na bazénu necháme i přes zimu, chrání nejen před padáním nečistot do bazénu, ale před pádem lidí, dětí nebo domácích mazlíčků do vody.


Zazimování nafukovacího bazénu
Obyčejné dětské nafukovací bazény vypustíme, vyčistíme a složíme, resp. srolujeme, aby nevznikly přehyby, které by příští sezónu znesnadnily skládání bazénu. Bazény s nafukovacím prstencem také srolujeme, jakmile jsou vyčištěné, uložíme na suché místo s teplotou od 10 do 25 °C, a pokud si přes zimu vzpomeneme, párkrát jej přeskládáme. Je to lepší z toho důvodu, že PVC si nebude pamatovat dlouhodobé sklady a na jaře se bude lépe rozkládat a nafukovat.
Zazimování bazénu se slanou vodou
U tohoto bazénu máte na jednu stranu výhodu, že slaná voda mrzne později, tj. můžete se zazimováním začít o něco později, ale na druhou stranu jednu nevýhodu, že totiž nesmíte použít bazénovou chemii s obsahem kovů, např. mědi, protože právě přístroje v bazénu, kterou slouží k elektrolýze slané vody, jsou na přítomnost kovových prvků velmi citlivé a mohly by se poškodit nebo zcela zničit.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz