Kvalitní kompost je základem úspěšného pěstování všech rostlin na zahradě, protože jim dodává živiny, které se průběhem času v půdě spotřebovávají. Jak ale vytvořit kvalitní kompost? Co všechno do něj patří? A pomůže nám kompostér?
Co patří do kompostu
Nejprve si řekněme, co všechno do kompostu patří (a co tam určitě nepatří), abyste měli představu, jak s různými odpady naložit. Základním pravidlem je, že v kompostu by se měly střídat složky/vrstvy „hnědé“ se složkami/vrstvami „zelenými“. Mezi tzv. hnědé složky patří zbytky zeminy, kůra stromů, spadané listí, chlévská mrva, koňský hnůj, drůbeží trus (slepičince), sláma, kávová sedlina, suché dřevo a papír. Mezi zelené složky pak patří posekaná tráva, měkké rostlinné zbytky ze zahrady či z kuchyně, zbytky a výřezky z ovoce, popř. mech a jehličí (ale pozor, ty se rozkládají pomalu a kompost okyselují).
Naopak do kompostu nepatří nic, co není biologicky rozložitelné nebo je jakkoliv škodlivé (sklo, kov, umělé hmoty, textilie, barevný papír, pesticidy a chemikálie).
Kde založit kompost
Aby docházelo k biologickému rozkladu, jsou potřeba mikroorganismy, které jej zaručují. Proto by měl být kompost na temném místě (mikroorganismům vadí světlo), a měl by mít uvnitř teplotu 35 až 40 °C. Ale pozor, teplota nad 65 °C zase už je příliš vysoká a procesy neprobíhají tak, jak by měly. Důležitá je také vlhkost kompostu, proto je dobré jej občas prolít vodou (pokud přirozeně nezmokne). Zvýšit teplotu v kompostu můžete velmi jednoduše – prokypřete jej, nebo ho přeházejte.
Jakou roli zde hraje kompostér
Kompostér vám umožňuje udržovat kompost na jednom místě, díky tmavé barvě přirozeně redukuje světlo, uvnitř kompostéru je možné snadno dosáhnout požadované teploty (je ale vždy lepší umístit jej do stínu než na slunci, tedy např. pod stromy nebo v rohu zahrady). Z kompostéru se také kompost dobře přehazuje – např. do druhého kompostéru, kde dozraje. Spodními dvířky se rovněž jednoduše vybírá hotový kompost.
TIP: Když si na zahradě postavíte 3 kompostéry vedle sebe, můžete do jednoho vkládat odpad, ve druhém bude kompost zrát a ve třetím už budete mít vyzrálý kompost, kterým můžete přihnojovat zahradu podle potřeby.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz