snezenka

Jak se vyhnout základním chybám při sázení cibulovin na podzim

Na podzim se většinou snažíme zasadit ty cibuloviny, které kvetou na jaře. Ovšem často se dopouštíme chyb, které nám pak pokazí náladu, když cibuloviny nevykvetou nebo kvetou málo. Takže jak na to?

Cibuloviny potřebují slunné místo

Většina jarních cibulovin potřebuje světlé, slunné a teplé místo, aby vykvetly. Sázejte je tedy spíš na jižní straně, popř. ještě na jihovýchodní nebo jihozápadní, ale rozhodně se nehodí na severní stranu. Tam vám možná rostlinky vyrostou, ale nepokvetou.

Sázet před prvními mrazíky

Aby se cibulka stačila před zimou v zemi uchytit, musí být nasázená před prvními mrazíky, tj. nejlépe v září, nejpozději v říjnu.

Místo sázení

cibulovina - Jak se vyhnout základním chybám při sázení cibulovin na podzim

Zdroj foto: M. Hubáčková

Záleží také na tom, zda jsou cibulky nasázeny v záhoně, na skalce, pod stromy, nebo v trávníku. Do trávníku sázejte jen takové, které kvetou nejdříve (sněženky, bledule), aby se stihly brzy zatáhnout, tj. v době, než budete poprvé trávník sekat.

Jak hluboko cibulky sázet

Hloubka sázení se odvíjí od druhu cibulky a většinou ji budete mít u cibulek přímo napsanou. Co už tam ale napsáno nebude, je to, že cibulky potřebují propustnou půdu, tj. do jamky, kam budete cibulku vkládat, nasypte nejprve směs písku s rašelinou a kompostem.

Sázení ve skupinkách, nebo samostatně

Malé cibulky (krokusy, sněženky, bledule, modřence, hyacinty) sázíme ve skupinkách, větší cibulky (tulipány, narcisy) sázíme samostatně odděleně.

Sázecí náčiní a pomůcky

Na sázení cibulek si můžete pořídit speciální sázecí kolík na cibuloviny, díky kterému půdu vykrojíte přesně na cibulku a pod cibulkou nezbyde volné místo. Další možností je pořídit si košíčky do země, do kterých cibulky vložíte před tím, než je zasadíte na správné místo. Tento košíček zajištuje zejména to, že cibulky zůstanou na stejném místě po několik let, zatímco bez košíčku se každý rok o něco víc propadají do země, až nevyrostou nebo zcela zaniknou.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář