Ve starých gastronomických receptářích je med kvůli svým jedinečným zdravotním účinkům i nezaměnitelné chuti používán v mnoha a mnoha návodech a receptech pro zpracování úrody ze zahrádky. A my vám právě jeden takový, dnes již téměř zapomenutý postup přinášíme.
Zavařování v medu se asi na vaší zahrádce vzhledem k ceně vstupních surovin nestane masovou záležitostí, jako zajímavost třeba pro ozvláštnění svátečního stolu ho však můžeme jen a jen doporučit.
Vysoké teploty mu zase tolik nevadí
Med stejně jako ostatní včelí produkty obsahuje spoustu zdraví prospěšných látek. Ceněn je zejména pro přítomnost:
- přírodních cukrů
- dextrinů
- enzymů
- bílkovin
- antibakteriálního inhibinu
- vitamínů A, skupiny B, C, D, E a K
Bohužel vystavíme-li zlatavý včelí produkt vysokým teplotám, můžeme snadno o některá z jeho pozitiv přijít. Dobrou zprávou ale je, že poslední studie odhalily velmi zajímavý a potěšující fakt: med není na vysoké teploty náchylný tak, jak se až doposud myslelo. Většinu prospěšných enzymů sice zničí teploty přesahující 80°C (u některých začíná proces zkázy už u 65°C), ale pouze v případě, že tento stav trvá více než hodinu. Zavařování v medu je tedy z tohoto pohledu zcela bezpečné. Vysoké teploty trvají jen chvíli a med tak zůstane prakticky beze změny. A to je rozhodně dobrá zpráva!
Jak na zavařování ovoce do medu
S potěšením zjistíte, že celý postup je velmi jednoduchý. Nejdříve je potřeba zahřát med – množství volte podle velikosti sklenic, po napěchování ovoce vám bude med zabírat odhadem asi 1/3 objemu. Med zahřejte a pečlivě z něj se berte tvořící se pěnu.
Zavařovací lahve vypláchněte horkou vodou a naskládejte do nich omyté ovoce. Může jít o cokoliv, co máte rádi – od rybízu, meruněk nebo borůvek až třeba po jablka nebo kuličky vinné révy. Naším tajným tipem jsou zelené ořechy, lidově nazývané „svatojánky.“ Ovoce poté zalijte teplým medem a dobře zavíčkujte. Sterilujte při 80°C asi 10 minut, poté nechte vychladnout.
Tip pro zavařování v medu: Absolutním hitem v anglicky mluvících zemích jsou švestky v medu. Dokonale zdravé vypeckované ovoce je třeba nejdříve asi týden máčet v koňaku nebo jiném oblíbeném alkoholu (skvělý je třeba také pravý rum), a poté po okapání zavařit právě výše zmíněným způsobem. Výsledkem je sladká pochoutka, která neudělá ostudu na žádném slavnostním stole. Podává se jako předkrm, ale poslouží také jako nápaditá ozdoba pohárů a dezertů.
Vydrží opravdu dlouho
Jakmile sklenice s ovocem zavařeným v medu vychladnou, uložte je do spíže. Tady přečkají bez potíží několik let, rozdělané sklenice pak doporučujeme skladovat v lednici a spotřebovat do dvou týdnů. Podle našich zkušenostní však mizí podstatně rychleji.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz