Hledáte do své zahrady něco doopravdy výjimečného? Půvabná krásnoplodka prozradí své přednosti už v názvu. Pochází z Číny a právě tady se už po staletí uplatňuje jako nádherná součást zimních květinových aranžmá, ale radost udělá i jen tak, na zahradě. Její pestře zbarvené plody totiž vydrží opravdu dlouho – dávno po tom, co z jemných haluzí opadly poslední podzimem zbarvené lístky.
I když jde o dřevinu, patří krásnoplodka (Callicarpa) do čeledi hluchavkovitých. Dorůstá až 2,5 metru výšky, i když na první pohled působí křehce. Tenké větve pokrytě tmavě zelenými listy se v červenci a srpnu obalují drobnými fialovorůžovými kvítky, jež se během podzimu změní na drobné peckovice rostoucí ovšem ve velkých shlucích. Ne nadarmo je krásnoplodka ve své domovině přirovnávána ke šperkům nebo drahokamům.
U nás se objevila teprve před několika desítkami let jako rarita na botanických výstavách. Velmi brzy si však získala oblibu napříč zahrádkářským spektrem.
Výběr správného stanoviště je základem úspěchu
Orientální krásnoplodka nabídne milovníkům rozmanitosti až 150 druhů, z nichž mohou dle libosti vybírat. Všechny však mají společné nároky na půdu i stanoviště. Nejlépe se jim bude dařit v polostínu na stanovišti chráněném před větrem. Půda by měla být hlinitopísčitá, dobře propustná a s neutrálním až kyselým Ph.
Na vlhkost v půdě naopak tato rostlina náročná není. Úspěšné se popere s i delším obdobím přísušků, což je pro naše v poslední době suchá léta ideální. Při výsadbě je nezbytná drenážní vrstva pod kořeny. Nebojte se hlubokého seříznutí téměř ke kořenům. Keř brzy orazí a lépe se ujme.
K řezu je krásnoplodka velmi vstřícná. Lze ji snadno tvarovat, a to dokonce do podoby ornamentálního stromku nebo bonsaje. Ještě jednodušší je množení. Použijte bylinné ještě plně nevyzrálé řízky, jež na podzim zasadíte do květináčů ve skleníku nebo chladném světlém sklepě a necháte přezimovat. Na jaře pak můžete mladé rostlinky zasadit do půdy a těšit se na jejich rychlou expanzi.
Náš tip: Doporučujeme povrch substrátu zasypat rašelinou. Udrží v půd potřebnou vlhkosti i optimální Ph.
Jak na péči v dalších letech?
Chcete-li dopřát svým novým zahradním favoritům opravdu to nejlepší, nezapomeňte je každé jaro potěšit pořádnou dávkou rašeliny a kompostu, jež lehce zapracujete ke kořenům. První tři roky po výsadbě je vhodná také častější zálivka, starší kusy se už bez této péče pohodlně obejdou.
Krásnoplodka – nejvhodnější kultivary pro české zahrady
Hledáte keře, se kterými nebudete mít žádnou ale opravdu žádnou práci? Vybrali jsme pro vás dvě odrůdy odolné proti mrazům s nimiž uspějete i v podhorských oblastech. Vydrží mrazy až do -24°C, pokud je v zimě během teplejších dní trochu zalijete.
- krásnoplodka Bodinierova (Callicarpa bodinieri) – klasický kultivar s růžovými až fialovými květy, na podzim ji ozdobí jasně fialové plody
- krásnoplodka vidličnatá (Callicarpa dichotoma) – květy jsou bílé až růžové, peckovice temně červenopurpurové
Měli byste vědět: Obě výše zmíněné odrůdy jsou samosprašné. U jiných krásnoplodek to však neplatí. Musíte tedy zakoupit samčí i samičí rostlinu, abyste se mohli později obdivovat plodům.
Krásnoplodky určené do přenosných nádob
Existují i další jedinečné odrůdy, které byste určitě neměli minout, máte-li možnost jejich přezimování v zimní zahradě nebo temperovaném skleníku. My jsme si zamilovali zejména:
- krásnoplodku americkou (Callicarpa americana) – plody jsou až neonově fialové a při naložení do alkoholu slouží i jako repelent proti komárům
- krásnoplodku japonskou (Callicarpa japonica) – bílé až růžové květy, plody jsou světlejší a rostlina působí celkově drobnějším dojmem
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz