Většina plevele jsou druhy rostlin, které v průběhu času vyvíjely různé rysy, díky kterým se přizpůsobily změně podmínek a prosadily se a úspěšně se rozmnožovaly i v narušených stanovištích. Každá změna představuje určité napětí (extrémní teploty, špatné zadržení vlhkosti, atd.). Plevely jsou rostliny, které si vyvinuly mechanismy pro zvládnutí stresu a využití možností narušení včetně:
- Rychlé klíčení semen v reakci na světlo nebo jiné podněty, které naznačují nedávnou poruchu půdy a neexistenci konkurenční vegetace.
- Rychlý růst a tvorba zralých semen.
- Schopnost zaujmout a využívat velké množství rozpustných živin.
- Prolifická produkce osiva (až stovky tisíc na rostlinu), která zajišťuje přežití rostlinných potomků.
- Charakteristiky osiva, které podporují široké rozptýlení, jako je malá velikost, schopnost procházet trávicím systémem zvířat bez poškození a rozptylování větrem.
- Dlouhověkost osiva v půdě, která umožňuje, aby semena vyčkala na příznivé podmínky a teprve potom začala klíčit.
- Schopnost regenerovat nebo reprodukovat se z malých úlomků kořene.
Jen málo rostlinných druhů má všechny výše uvedené vlastnosti a většina plevelů vykazuje kombinace několika vlastností. Dlouhodobé používání některých herbicidů vyvolalo další evoluční reakci ze strany plevele: rezistence vůči herbicidům.
Mechanismy podporující růst plevele
Organické systémy na pěstování zeleniny často vyžadují rotační obrábění půdy a mělkou kultivaci. Semena plevele často vyklíčí v reakci na světlo – stačí dokonce i krátký záblesk světla, který slouží jako signál, že půda byla nějakým způsobem narušena. Semena mnoha druhů plevelů také reagují na velké kolísání teploty půdy nebo vlhkosti (indikující blízkost exponovaného povrchu půdy), náhlý nárůst provzdušňování půdy (signál poruchy půdy) nebo vysoké hladiny dusičnanů (což může vyplývat z rychlé mineralizace, která často probíhá po obdělávání půdy).
Světlo
Jedním zajímavým a užitečným faktorem ekologie plevele je důležitost světla. Přímé sluneční světlo (nebo dokonce i přímé měsíční světlo) stimuluje klíčení, zatímco zelené světlo způsobeno tím, že půda je již obsazena jinou vegetací, může zabránit klíčivosti a vyvolat spánek plevele. Uzavřený baldachýn plodin tak může zastavit klíčení semen plevelů i zpomalit růst těch plevelů, které se objevují (proto se často využívá mulč k potlačení růstu plevele).
Teplo
Přehřátí pastvin ukládá jiný soubor stresů, které vyvolávají jinou sadu problémových plevelů. Jedná se o takový druh plevelů, které jsou přizpůsobeny k tomu, aby zabíraly holou nebo téměř holou půdu, která byla podrobena odstranění nadzemní vegetace a zhutnění hospodářskými zvířaty, ale nebyla uvolněna a provzdušňována obráběním půdy.
Proč je tak obtížné zbavit se plevele?
Mnoho plevelů má široké rozmezí tolerancí vůči půdním podmínkám včetně úrovní živin, textur a pH a/nebo značnou toleranci vůči suchu, teplotním extrémům, zatopení nebo opakovaným poruchám. Jiné jsou přizpůsobeny specifickým namáháním. Jako je extrémní kyselost půdy nebo toxické excesy stopových prvků charakteristických pro těžební odpady, nebo časté záplavy.
Jak se zbavit plevele?
Tím, že budete znát podmínky, které upřednostňují jednotlivé druhy plevele, a také tím, že budete vědět, jak plevel funguje ve vztahu k ekosystému. Můžete také identifikovat a změnit postupy řízení, kterými eliminujete vznik plevele.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz