hortenzie

Zakládáme květinovou zahrádku na kyselé půdě

Kyselá půda vám může dělat vrásky na čele, ale jen do té doby, než ji využijete ve svůj prospěch a budete pěstovat rostliny, kterým se v ní daří.

Co je to kyselá půda

Kyselá půda je taková půda, která má pH nižší než 5,5 a ještě ji můžeme rozdělit na:

  • slabě kyselou, tj. 5,5 až 5,1,
  • kyselou 5 až 4,6,
  • silně kyselou, tj. méně než 4,5.

Jak změříme pH půdy

Kyselost (nebo zásaditost) půdy můžeme změřit odborným měřením (agrochemickým, elektronickým), nebo si sami zakoupíme v zahradnictví indikátorové papírky (mají menší odchylky, ale kyselost nebo zásaditost změří spolehlivě). Také se můžeme řídit plevely, které nám na pozemku rostou: kyselou půdu značí například jitrocel nebo šťovík.

azalka 600x370 - Zakládáme květinovou zahrádku na kyselé půdě

Zdroj foto: envato

Jaké rostliny se hodí do kyselé půdy

Do kyselé půdy se hodí borůvky, brusinky, azalky, rododendrony, dlužichy, hortenzie, vřes, kamélie, řebčík kostkovaný, lupina mnoholistá. Ze stromů pak určitě zkuste vilín, magnólii, hroznovec, nebo javor dlanitolistý. I jehličnany většinou preferují kyselou půdu a dají se z nich dělat krásné stálezelené živé ploty. Hledáte-li ještě nějakou rostlinku pod stromy, pak kyselomilné je i kapradí.

Hortenzie vám pokvete takovou barvou, jakou bude mít půdu. Ve velmi kyselých půdách budou mít květy modré, v méně kyselých půdách budou spíše růžové. A tak se nedivte, když si zakoupíte barevně kvetoucí kultivar a on bude mít nakonec barvu úplně jinou. Dá se tomu i předejít, když do příliš kyselé půdy přidáte před zasazením trochu vápna, ale nepřežeňte to, ona totiž zásadité půdy nemá ráda.

Zdroje: www.wikipedia.org, www.ireceptar.cz, Böhmig, F. – Peleška, S., 2000 rad pro zahrádkáře, Ottovo nakladatelství, Praha 2013

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.czpůda

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář