lekorice

Lékořice má mnohostranné využití. Jak si ji vypěstovat doma?

Když se řekne lékořice, většina lidí si představí černý pendrek. Je to ale léčiva rostlina, která se přidává i jako ochucovadlo do likérů a cukrovinek. Vypěstujte si lékořici doma.

Lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra L.) je vytrvalá rostlina z čeledi bobovitých, její kořeny jsou dlouhé až 150 cm, vyrůstají z ní velmi odolné oddenky. Nachází se především v teplejších oblastech Evropy a Asie. Dorůstá do výšky až 1,5 m, kořenový systém je velmi silný a tak je schopná přežít i mrazy. Hroznovité květenství je fialové nebo žluté. Kvete v červnu a červenci, plodem je lysý lusk, ve kterém najdete 3-4 klíčivá semena.

U nás na lékořici můžete narazit na jižní Moravě, kde zplaněla. Jedná se o pozůstatek jejího pěstování v 19-20. století.

 Jak lékořici vypěstovat

Pokud se rozhodnete ji pěstovat doma, přichystejte si do truhlíku zeminu, která je složená z jednoho dílu písku, tří dílu pařeništní zeminy a jednoho dílu ornice. Semena zasejte do hloubky 1 cm. Přikryjte sklem, její klíčení trvá dlouho, klidně i čtyři týdny. Klíčení můžete urychlit namočením semen na dva dny do teplé vody. Sazenice potom vysaďte na jaře nebo na podzim.

Lékořice potřebuje slunné a teplé stanoviště, půda by měla být písčitá, obohacená humusem a s dostatkem vláhy.

 Sběr a sušení

Z takto vysazené lékořice se sklízí jedenkrát za tři roky kořeny. Čím je rostlina starší, tím jsou silnější. Sklízíme nejlépe v říjnu, kdy ji opadávají listy a obsahuje nejvíce účinných látek. Kořeny omyjeme, vydrhneme a osušíme. Kořen rozpůlíme nebo rozčtvrtíme a sušíme při teplotě 20-350 C.

 Účinky lékořice na organismuslékořice - Lékořice má mnohostranné využití. Jak si ji vypěstovat doma?

  • působí na žaludeční sliznici, hojí dvanáctníkové a žaludeční vředy
  • usnadňuje vykašlávání
  • příznivě působí při zažívacích potížích
  • při krátkodobém užívání má močopudné účinky
  • povzbuzuje činnost jater a napomáhá regeneraci slinivky
  • mírní klimakterické a menstruační potíže
  • podporuje imunitu
  • léčí kožní problémy

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář