Schizandra čínská neboli také klanopraška je popínavá rostlina s nápadnými červenými plody, jejichž účinek se dá přirovnat k ženšenu, zatímco její zelené liány s velkými listy účinně zastíní vaši pergolu. A to už se vyplatí si tuto rostlinu pořídit, že?
Kdy a jak sázet
Sazeničky schizandry si můžete koupit a sázet během celého podzimu. Schizandra potřebuje slunné stanoviště, zejména pokud chcete, aby hojně kvetla a její plody dozrály. Sází se mělce do kypré, propustné půdy s dostatkem živin (půdu doporučujeme vylepšit kompostem). Každá sazenička potřebuje oporu, i když zpočátku bude růst velmi pomalu.
Další péče
K další péči patří zejména pravidelné přihnojování během vegetačního období. Hodí se hnojiva s obsahem dusíku, draslíku a fosforu. V prvních letech je důležitá i zálivka. A protože schizandra má kořeny mělko pod zemí, je dobré ji mulčovat (kůrou nebo posekanou trávou, na podzim i listím). Na zimu pak zejména mladé rostlinky chráníme chvojím.
Kdy se dočkáme plodů a co obsahují
Plodů se dočkáme asi 5 let po výsadbě a dozrávají v srpnu a září. Mají jasně červenou barvu a chutí se podobají rybízu. Obsahují vitamíny C, A, E, vápník, železo, draslík, síru a také poměrně velké množství koenzymu Q10. Používají se tedy na posílení imunity, pomáhají při chřipce a nachlazení, kašli, bolestech hlavy, depresivních stavech a snižují hladinu krevního cukru.
Jak plody uchovávat
Hrozny plodů trháme na podzim, když jsou zcela vyzrálé, a to při slunném počasí. Můžeme je sušit i mrazit. V obojím případě se vyplatí otrhat jednotlivé kuličky, ty přebrat, a dále zpracovávat jen zcela zdravé plody. Sušíme v bedýnkách vyložených pečicím papírem na chráněném, ale větraném místě. Při zamrazování nejprve zamrazíme např. v pekáčku ve slabé vrstvě, aby se nám „neslepily“. Poté je sesypeme do sáčku a uzavřeme.
Čaj z plodů
Nejjednodušším přípravkem z plodů schizandry je posilující čaj. Hrst sušených nebo zmrazených (na podzim samozřejmě i čerstvých) plodů zalijeme šálkem vroucí vody a necháme asi 15 minut louhovat. Poté přecedíme a pijeme ještě teplé, můžeme osladit medem.
Džem z plodů jako náhražka brusinek
Z plodů můžeme také uvařit džem, podle běžného receptu, tj. asi 500 g plodů schizandry a 500 g želírovacího cukru. Směs vaříme 5 minut a ihned plníme do čistých vymytých skleniček. Tento džem můžeme používat ke svíčkové nebo zvěřině jako náhražku brusinek.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz