Rádi byste vlastnili opravdu poctivý živý plot, který vás uchrání před zvědavými pohledy i během chladných zimních měsíců, ale nechcete se obklopovat uniformní hradbou z jehličnanů? Vyzkoušejte živý plot z buku, na němž díky jeho hosté struktuře ulpívají suché listy i během zimy, takže skrze něj okolní ruch nikdy nebude prosvítat.
Kromě toho patří buky k jedněm z nejlepších přirozených čističů vzduchu, proto se v posledních letech začínají objevovat i uvnitř městské výstavby. Tlumí světlo a na svých listech zachytává velké množství prachu a okolní špíny.
Roste rychle a dlouho vydrží
Přirozené bukové porosty jsou známé značnou rychlostí svého růstu, zdravým dřevem a dlouhověkostí. A přesně to jsou vlastnosti, které se vám budou hodit i na zahradě. Buk je také atraktivní během celého roku. Na jaře zaujme svěže zelenými lístky, které postupně ztmavnou, na podzim začnou zlátnout a než definitivně opadnou, odějí se do barvy čokolády.
Ale nemusíte se bát, že by vám na zahradě vyrostlo 25 až 30 metrů vysoké monstrum, které by postupně omezilo váš životní prostor. Buky jsou velmi vstřícné k pravidelnému seřezávání, takže není problém z nich vytvořit živý plot vysoký nanejvýš tři metry.
Správná půda je při pěstování buků základem
Tyto dřeviny toho příliš nepotřebují. Výjimku tvoří kyselé půdy a podmáčené jílovité prostory. Mnohem lépe porostou v mírně zásaditých půdách nejlépe na vápencovém podloží. Skvěle odolává teplotním extrémům, a to nízkým i vysokým. Díky tomu se uplatní ve vyšších polohách i v nížinách. A skvěle poroste na přímém slunci i v polostínu.
Jak buky vysazovat a starat se o ně?
Pokud se rozhodnete vysadit živý plot z buků, počítejte s četností čtyř průměrně vzrostlých sazenic na jeden metr půdy. Přesazování je pro mladé buky nejkritičtějším obdobím, přibližně každá desátá rostlinka se neujme. Vyhráno máte ve chvíli, kdy se na větvičkách začnou objevovat nové přírůstky.
A za jak dlouho vám tato zahradní ozdoba zajistí tolik kýžené soukromí? Připravte se na tři roky, během nichž budou vaše rostliny postupně houstnout. Právě hustá spleť větví později zabrání hnědě zbarveným listům, aby spadly na zem, takže bukový plot nebude průhledný ani v zimě. Kupodivu však masa starých listů nebude novým výhonkům nijak překážet. Nemusíte se bát hniloby ani houbových chorob.
Náš tip: rychlejší růst a houstnutí listů si zajistíte častým řezem během prvních tří let pěstování, a to dvakrát nebo ještě lépe třikrát za rok. Rozvrhněte si to takto:
- radikální seřezání v polovině března
- udržovací řez během června a naposledy nejpozději na konci září
Pro ještě atraktivnější vzhled vaší zahrady prostřídejte červenolisté odrůdy s klasickými nebo zvolte výhradně sazenice s červenými listy. Doporučujeme odrůdu buku lesního (Fagus sylvatica) Purpurea.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
dobrý den, kolik vody je „tak akorat“ pro metrove sazenicky buku?!?
Martin