pěstovat tulipány

Základní pravidla pro úspěšné pěstování tulipánů

8.11.2018
1 625 Zobrazení

Tulipány jsou skvělým přídavkem do každé zahrady, protože rostou v nejrůznějších barvách, strukturách a nejsou náročné na prostor. Jsou obzvláště vhodné do zahrady, kde je vysadíte s mnoha různými květinami, abyste získali pestrobarevné odstíny v zahradě. Nezáleží na tom, jestli budete tulipány pěstovat v květináčích nebo přímo v zemi na zahradě, vždy budou tvořit své nádherné květy v nejrůznějších barvách. Avšak jejich péče vyžaduje určité faktory, které je potřeba splnit. Níže uvádíme 7 základních pravidel pro pěstování tulipánů.

1. Vyberte si, kdy a kde budete pěstovat cibulky

Květen je nejlepší měsíc, kdy můžete začít pěstovat tulipány, protože teplota půdy je v tomto období perfektní. Právě vysazení v tomto termínu může pomoci redukovat případné pozdější nemoci tulipánů. Tulipánům se daří v úrodné, dobře odvodněné půdě v oblasti, kam svítí plné slunce během různých částí dne. Při výběru polohy pro vaše tulipány je důležité vybrat oblast chráněnou před silnými větry. Většina druhů tulipánu nemá rádo příliš mokré podmínky. Výjimkou jsou Tulipa sprengeri, Tulipa sylvestris a Tulipa tarda – tyto jednotlivé druhy preferují částečný stín a půdu zadržující vlhkost.

2. Výběr nového domova pro vaše cibulky

Ideálním prostředím pro vaše nové cibulky jsou velké dekorativní květináče doplněné drenážními otvory. Před umístěním půdy do hrnce zakryjte základnu štěrkem. Tím zabráníte úniku půdy a současně umožníte odvodnění. Existuje množství hezkých květináčů, ze kterých můžete vybírat, včetně různých sofistikovaných stylů. Vyberte takové květináče, které doplní design vaší zahrady. Alternativně můžete cibulky zasadit do země.

3. Používejte kvalitní půdu

Tulipány potřebují úrodnou půdu. Kvalitní druhy půdy můžete najít v zahradních střediscích. Čím lepší bude půda, tím větší budete mít šanci na zachování tulipánů. Kvalitní zdravá půda je schopna ukládat a zpracovávat více vody. Na druhé straně špatná kvalita půdy není schopna zadržovat tolik vody, a proto znemožňuje růst, prospívání a přežití vašich nových rostlin. Zdravá a vysoce kvalitní půda se může pochlubit množstvím organických látek, včetně živých organismů, které podporují dobré zdraví rostlin.

Pokud je to možné, je dobré přidávat organické látky do půdy před výsadbou tulipánů, protože to zlepší jak písečné, tak jílovité půdy. Pokud v půdě chybí živiny, jednoduše přidejte pelety z kuřecího hnoje. Kromě toho, protože neutrální až alkalická půda je ideálním prostředím pro tulipány, je dobré přidat vápno do půdy s pH nižším než 6,5.

4. Pěstování tulipánu – tipy

Při výsadbě tulipánů vždy přečtěte pokyny na obalu, neboť existuje mnoho různých druhů tulipánu, z nichž některé budou vyžadovat trochu jinou péči. Obecně platí, že cibulka by měla být zasazena do hloubky, která měří dvě nebo třikrát délky cibulky, a je důležité, aby jednotlivé rostliny byly vzdáleny mezi 5 až 15 cm od sebe.

Používejte pouze zdravé cibulky a zbavte se všech, které vykazují známky plísní nebo poškození, abyste předešli dalším problémům.

5. Co je dále potřeba?

Po zasazení cibulek (podle pokynů na balíčku) musíte pokrýt vrchní část hrnce asi 2 cm mulče. Důvodem je regulovat teplotu půdy a zabraňovat jejímu vysychání.

6. Novým cibulkám dodejte velké množství vody

Jakmile vysadíte cibulky a pokryjete vrchol půdy mulčem, je dobré dát jim dostatek vody. Měli byste pokračovat v napájení cibulek každý den nebo dva od okamžiku, kdy byly vysazeny. Přestože nové cibulky vyžadují spoustu vody, je důležité vyhnout se jejich nadměrnému zalévání, protože to může způsobit hnilobu.

7. Podpora dalšího kvetení

Většinu druhů tulipánu je potřeba vyjímat z půdy každý rok, protože je nepravděpodobné, že budou znovu kvést, pokud ponecháte cibulky v zemi. Po odkvetení vyjměte cibulky ze země, odstraňte přebytečnou půdu a nechte je uschnout. Všechny nemocné nebo poškozené cibulky zlikvidujte. Cibulky uchovávejte v síťových sáčcích nebo v zásobnících ve tmavém, teplém a dobře větraném prostoru. Dokonalá teplota je mezi 18 ° C a 20 ° C.

7 základních pravidel pro pěstování tulipánů

Pokud budete postupovat podle těchto jednoduchých tipů a budete pečovat o své cibulky, vyrostou v nádherné květiny! Pokud jste si užívali úspěch při výsadbě vlastních tulipánů a máte další špičkové tipy, byli bychom rádi, kdybyste se podělili s ostatními.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..