Většina z nás má jmelí jako jeden z podstatných symbolů Vánoc. Pro většinu lidí jmelí neodmyslitelně náleží k vánoční výzdobě. Kdo by také nechtěl mít pár větviček jmelí pro štěstí. Není však nad to, když si můžete uříznout vlastní jmelí na zahradě. Co na to říkáte?
Jmelí v období Vánoc je k dostání na stáncích, kde můžete vidět nejen jeho zelenou přírodní barvu, ale také v různé nabarvené variantě, ať už se jedná o nejčastější zlaté či stříbrné provedení. Pro někoho je jmelí vánoční dekorací a pro jiného má tajemnou až magickou moc.
Léčivé účinky
Jestlipak víte, že tato rostlina má blahodárné účinky na lidské tělo? Odvar z listů a koncových částí větviček působí při srdečních potížích, proti křeči, skleróze i bolesti hlavy. Jmelí je známo pro své močopudné účinky. Odvar se však nesmí dělat z bobulí, které jsou jedovaté. V lékárně můžete zakoupit i sušené jmelí.
K léčebným účinkům je dnes převážně užíváno bílé jmelí. Využitelné jsou pouze polodlouhé listy. Jmelí je parazitickou rostlinou, která je spojována s adventním časem. Jmelí je považováno coby symbol míru a pro jeho uklidňující účinek se z něj vyrábí lék určený pro poruchy nervového systému, tj. úzkost či záchvat paniky. Velmi často se používá ve formě čaje pro regulaci vysokého krevního tlaku.
V dnešní době se těší jmelí i přízni coby alternativní lék na rakovinu. Tradičním způsobem aplikace je čaj či výluh. Oproti tomu moderní léčba rakoviny spočívá v tom, kdy se zkvašené jmelí vpravuje jehlou pod kůži. Tato metoda se používá ke zmenšení zhoubného nádoru, ale také pro úspěšný boj po ozařování a chemoterapii. Tyto praktiky jsou prováděny zejména ve Švýcarsku, Německu, Holandsku. I když výsledky jsou velmi slibné, stále chybí striktní klinické testy pro oficiální schválení ve více státech světa.
Jak mít vlastní jmelí na zahradě?
Vyzrálé bobule jsou od listopadu do začátku dubna po rozmáčknutí lepivé, což je ideální příležitost jak toho využít. Jednodušší už to být nemůže, stačí bobule pouze rovnou přichytit na větev stromu. Lepí se zpravidla na okraj větví či na bujné výhonky.
Semena, která se vysazují na listnatý strom, musí pocházet z listnatého stromu. Jiné druhy se neujmou. Jmelí se taktéž samovolně nerozrůstá, množí ho ptáci v rámci konzumace bobulí a následným kálením.
Není vhodné vysévat jmelí na silné kosterní větve, ze kterých se později špatně odstraňuje.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz