africká fialka

Jak se během zimy postarat o africkou fialku?

Jedna z nejoblíbenějších pokojových rostlin. Její značná popularita je zásluhou několika faktorů, mezi které náleží takřka celoroční kvetení a především atraktivní květy v různém barevném provedení. Barevná paleta současných fialek je zastoupena zejména modrou, fialovou, bílou, růžovou či dvoubarevnou variantou květů. Fialky se těší přízni u mladých pěstitelů, je to díky nenáročnosti.

Nicméně i zde platí jisté zásady v rámci pěstování a péče. Přestože se fialkám daří u většiny pěstitelů, neznamená to, že se o ni zkrátka nemusíte starat. I když je rostlina vcelku odolná, můžete o ni zároveň velice snadno přijít.

Fialka kvete prakticky celoročně, v několika vlnách, mezi kterými bývá kratší pauza, aby si květina mohla náležitě odpočinout, zesílit a opět obdarovat krásnými květy.

Jaké jsou nejčastější příčiny k hynutí?

Nejvíce frekventovaným důvodem je voda. Fialku je lepší nechat několikrát uschnout, než ji jen jednou přelít, což může být pro ni zcela osudové. Rostlina je totiž velmi náchylná na houbové choroby, kterým v mokru snadno podlehne. Fialku zaléváme spodem do misky. Mezi časté chyby je mlžení, které prospívá pokojovým květinám, ne však fialce! Kromě plísně na listech se tvoří i nevzhledné skvrny z vodních usazenin.

Fialku ani nikdy nenamáčíme, ale prach na listech odstraňujeme štětečkem. V zimě fialku nehnojíme! Fialka ke svému zdárnému růstu potřebuje pokojovou teplotu okolo 20 stupňů Celsia. Rostlina nemá ráda přímé slunce, vhodnější je polostinné stanoviště.

Jak vyřešit nedostatek světla v zimě?

Během zimy fialka trpí nedostatkem světla, neboť nemá výraznější období klidu. V zimních měsících ji lze přisvětlovat vhodným světlem pro rostliny. Na sluníčko ji však nedáváme ani v zimě. Je pravdou, že rostlina má dvě výrazná období, kdy nekvete či kvete méně. Vše je ovlivněno i podmínkami, stářím rostliny a rovněž i kultivarem. Prvním obdobím, kdy je omezeno kvetení, nastává v zimě.

Vzhledem k tomu, že fialka potřebuje světlo, ne však přímé intenzivní od slunce, je ideální umístění na severní část okna. Fialka má ráda vlhkost, tudíž lze tuto rostlinu mít celoročně i v kuchyni.

Pokud chcete, aby vaše fialka vypadala krásně a symetricky, i v zimních měsících ji několikrát týdně otočte. Nezapomeňte i přes zimu odstraňovat zvadlé či uschlé květy a listy.

Jestliže přes veškerou péči rostlina začne chřadnout, kdy se většinou jedná o nějakou houbovou chorobu, vyjměte ji ze substrátu, odstraňte všechny napadené části, řez je nutné ošetřit práškem z dřevěného uhlí a poté můžete opět zasadit do nového substrátu. Nelze zaručit 100% přežití rostliny, neboť záleží na míře napadení patogenní houbou.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Zanechte komentář