pepíno

Exotické pepíno – lahodné a neobvyklé ovoce můžete pěstovat v interiéru i exteriéru

7.1.2019
11 681 Zobrazení

Znáte exotické ovoce pepíno, které má aromatické sladké plody podobající se malému melounu? Ovoce, které v sobě ukrývá značné množství vitamínu C je možné vypěstovat na zahradě, ve skleníku i na terase. Můžete sklízet nejen delikátní plody, ale také využít rostlinu coby dekorativní prvek. Výhodou je, že se jedná o takřka nenáročnou rostlinu, tudíž úspěchu a sklizně se dočká i začátečník.

Pepíno neboli převislý meloun

Pepíno gold náleží mezi populární, byť však u nás stále méně známé, exoticky vyhlížející rostlinu se sladkými a šťavnatými plody. Pepíno patří do čeledi dvouděložních rostlin – lilkovitých. Do této stejné čeledi patří také rajčata, kustovnice čínská, tabák apod. Lilkovité rostliny rostou takřka po celém světě. Možná i s tímto souvisí neznámý původ exotického pepína. Nejrozšířenější pěstování je v Itálii, nicméně za skutečnou domovinu je považováno Peru a Kolumbie.

Rostlina má obdobné květy jako rajčata či brambory. V závěsném květináči tvoří převisy, díky tomu je pepíno i velmi oblíbenou dekorativní rostlinou. A co je impozantní a zajímavé? Že z každého zakoupeného semínka vyroste unikátní rostlina, která může být vždy trochu jiného vzhledu. Každopádně bezkonkurenční jsou chutné plody, které jsou bohaté na vitamín C.

Ideální doba na klíčení je v lednu

V našich podmínkách se pepíno pěstuje coby jednoletá rostlina. Úspěšnost vyklíčení ze semínka je značně vysoká. Semínka jsou dostupná i na internetu, které po zakoupení necháte vyklíčit. Připravte si květináč či vhodné nádoby pro rozrůstající se šlahouny.

Vzhledem k tomu, že semínka mají delší vegetativní období, které je delší než u pěstování rajčat, z tohoto důvodu je vhodné pepíno dát klíčit již v lednu. Nezapomeňte semenům dopřát teplo, tj. umístit misku pod zářivku nebo miniskleníku.

Ideální volbou pro zdárné klíčení semínek je perlit, zahradnický substrát či jejich směs. Povrch je nutné dostatečně rosit rozprašovačem. Zhruba po měsíci jsou rostliny připravené k přesazení. Ve dvou měsících mají 5 centimetrů a také stabilnější kořenový systém.

převislý meloun - Exotické pepíno - lahodné a neobvyklé ovoce můžete pěstovat v interiéru i exteriéru

Pepíno

Jak na správné přesazení do květináče či truhlíku?

Pokud byste zvolili příliš malý květináč, rostlina by nemusela vykvést, neboť by neměla dostatečný prostor pro její rozvinutí. Pokud zvolíte truhlík, pak pro jednu rostlinu je vhodná varianta o rozměru 40 centimetrů.

Na dno připravené nádoby, tj. truhlíku či květináče dejte drenážní vrstvu a připravte si zahradnický kompost, do kterého je vhodné přimíchat i hnojivo. Rostlina začíná kvést zhruba v červenci. První plody můžete očekávat v září a budou dozrávat až do příchodu prvních mrazíků. Před nimi je třeba rostlinu náležitě uchránit a dát do interiéru či skleníku. Hlavně nenechte rostlinu celkově přejít mrazem.

Rostlinu je třeba pravidelně přihnojovat. Nezapomeňte na pravidelnou zálivku, avšak pro kořeny není dobré přemokření, mohlo by dojít k jejich uhnití. Zároveň hlídejte, aby substrát nebyl suchý. Ideální je zalévání odstátou vodou bez obsahu chloru. Pepíno umístěte na světlé místo, kde bude dobře kvést a plodit.

Nepřekonatelná delikátní chuť plodů

Plody sklízíme v plné zralosti. Můžete si být jisti, že vlastní plody mnohonásobně předčí chuť kupovaného, tj. k nám dováženého ovoce. Plody lze konzumovat samotné v čerstvém stavu nebo přidat do ovocného salátu, do smoothie apod.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Zanechte komentář

nineteen − three =