Kerblík je bylinka, na kterou se trochu pozapomnělo. V kuchyni našich babiček však byla hojně využívána. Staročeská kuchyně ji zná také pod názvem stokláska nebo třebule. Bylinka je velmi nenáročná a odolná.
Kerblík je podobný petrželce, ale má jemnější chuť a také je světlejší. Je výborný v omáčce, pomazánkách, omeletě, bylinkovém másle, dušené zelenině, grilovaném mase. Nedoporučuje se sušit, ztrácí tak své aroma, lepší je ho zamrazit nebo používat čerstvé lístky při přípravě jídel. Podporuje trávení, detoxikuje játra, žlučník a ledviny. Obsahuje spoustu prospěšných látek.
Jak na pěstování
Kerblík je dvouletá rostlina, pěstuje se ale jako jednoletá. Na záhony ho vyséváme od jara až do léta a sklizeň můžeme mít za 6-8 týdnů. Dorůstá do výšky 30-45 cm, v červenci a srpnu kvete bílými kvítky.
Na pěstování není náročný, vyhovuje mu slunné stanoviště, půda je vhodná propustnější. Vzhledem k tomu, že kerblík je nejlepší zpracovat čerstvý, proveďte 4-6 výsevů za rok. Otrhávejte mladé lístky. Pokud kerblík vysejete v plném létě, vyberte mu přistíněné stanoviště.
Semínka vysévejte zhruba 0,5 cm hluboko, mezi jednotlivými řádky nechte 30 cm. To stejné u sazeniček, sázejte s 30 cm mezerami.
Pokud stonky vybíhají do květu, co nejdříve je odstraňte, podpoříte tak růst nových natí a zabráníte tomu, aby nedocházelo k samovýsevu a kerblík se vám nerozšířil po zahradě jako plevel. Pokud je příliš sucho, provádějte pravidelnou zálivku. Hnojivo není třeba, jen pokud pěstujete kerblík na stejném místě několikátou sezónu, přidejte hnojivo pro bylinky.
Truhlík nebo květináč
Pokud chcete bylinku pěstovat doma, vysejte zhruba tři semínka do výsevního substrátu. Až se objeví sazenice, slabší kusy odstraňte a zbylé postavte na okno. V období jaro-léto je můžete nechat venku, podzim-zima kerblík schovejte domů.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz