skvory

Škvory si na zahradě předcházejte. Pomohou vám s mšicemi

„Pomóc, střihavka!“ také ve vaší domácnosti zazní něco podobného, když si ze zahrady přinesete hlávku zeleného salátu? Nehledejte hned botu nebo svazek novin, místo toho škvora jemně odlovte do skleničky a vraťte zpátky na zahradu. Lepšího pomocníka byste si totiž jen stěží mohli přát.

Nemusíte se bát. Neštípne vás, nebo alespoň ne moc, a do ucha se také neodváží. Ovšem na jeho jídelním lístku je celá řada různých škůdců, od mšic, přes vajíčka škodlivého hmyzu až po nejrůznější roztoče.

Seznamte se se škvorem

Škvor obecný (Forficula auricularia), vyskytující se na našich zahradách zdaleka nejhojněji, je jen jedním z mnoha tisíců druhů škvorů na celém světě. Má v oblibě zejména stinná vlhká místa – zejména záhyby listů, keříky růží, větvičky rybízu apod.

Na samičky obklopené vajíčky pak můžete narazit pod kameny nebo v zetlelém dřevě. Patři k nejpečlivějším rodičům celé zvířecí říše. Škvoři se vyvíjejí nedokonalou přeměnou, takže už  malé škvoří larvy bezpečně rozeznáte od jiných druhů potenciálně škodlivého hmyzu.

Hlavní potravu škvorů tvoří odumřelé rostlinné zbytky, ale nepohrdnou ani mnoha druhy menšího hmyzu, přičemž mnoho z těchto druhů patří mezi obávané zahradní škůdce. Ano, čas od času si pochutnají i na křehkých poupatech nebo pupenech, větší hospodářské škody však nezpůsobují, byť jejich aktivita někdy zamrzí. Jejich přínosy jsou však mnohem větší!

skvor - Škvory si na zahradě předcházejte. Pomohou vám s mšicemi

Proč mají škvoři svoje „kleštičky?“

Ne, ušní bubínek vám nepropíchnou a škvor obecný vás ani sám o sobě nedokáže štípnout, to je výsadou pouze jeho větších bratranců. A ani tak nejde o bůhvíjakou nepříjemnost. Tyto kleštičky pomáhají škvorům při otevírání a zavírání křídel a slouží i jako obrana proti hmyzím predátorům. Mezi další obranné strategie patří i zapáchající sekret uvolňovaný ze žláz umístěných na břiše. Nelekněte se, pokud ho na vás utíkající brouk použije, není nebezpečný.

Náš tip: Samečka poznáte od samičky podle větších a více zahnutých „kleštiček.“

Jak vyrobit ideální hmyzí hotel pro škvory

Péče o užitečný hmyz si v posledních letech nachází i na našich zahradách své nezastupitelné místo.  A právě škvoři patří k druhům, které toho příliš nevyžadují. Dobře se osvědčují třeba obyčejné navrtané klacíky o větším průměru, do kterých si škvor zaleze jako do chodbičky.

Sázkou na jistotu jsou i keramické květináče, naplněné senem nebo slámou. Stačí je postavit do dřevníku nebo alespoň na dřevěnou desku a za několik dní přivítají i své první obyvatele. Chcete-li je použít jako zimní úkryt před nevlídným počasím, obklopte je vrstvou chvojí nebo je zakopejte do hromádky spadaného listí. Škvoři a jejich další užiteční příbuzní vám za ně budou nesmírně vděční. A příští rok si na vás mšice, roztoči a další nezvaní návštěvníci zaručeně nepřijdou!

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář