Kontryhel už dávno není jen účinnou léčivkou, svoje místo si vydobyl i na našich zahradách. Ne vždy však roste tak dobře, jak bychom si přáli. A mohou za to přitom mnohdy zdánlivě banální nedostatky.
Neexistuje jen jeden druh kontryhelu. Ten, který zcela běžně potkáváme na loukách nebo i v zahradním trávníku je kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris), na zahrádku se však mnohem lépe hodí kontryhel měkký (Alchemilla mollis). Sám od sebe tvoří velmi bohaté trsy kulovitého tvaru, může se chlubit velkými listy a jeho květní stvoly dorůstají výšky až 70 centimetrů. A toužíte-li ještě po vitálnější a robustnější rostlině, vsaďte na jeho kultivar s názvem ´Robusta´.
Chcete-li do své zahrady vnést trochu více barvy, a to i do stinných míst, vyberte si Alchemilla sericata a jeho kultivar ‚Gold Strike‘. Může se chlubit květy zlatožluté barvy. A konečně drobnolistý krasavec vhodný do skalky je kontryhel alpský (Alchemilla alpina). Ten si dokáže poradit i s přísušky a nepravidelnou zálivkou. Celou skalku pak navíc ozvláštní listy s dekorativní bílou linkou po obvodu. A to je první chyba při pěstován kontryhelu – nevhodně vybraný druh, který se na vybraném stanovišti neudrží nebo nevyhoví vašim nárokům na vzhled a velikost trsů.
Slunce ano, sluneční úpal ne
I když je kontryhel rostlina stínomilná, poradí si i se sluníčkem. Zejména velkolisté kultivary nejsou tak citlivé vůči slunečním paprskům. Musíte jim však dopřát dostatek vody, případně je odstínit vhodnými rostlinnými společníky.
Mezi ty nejlepší patří rozhodně:
- funkie (Hosta),
- pryšec (Euphorbia),
- dlužicha (Heuchera) a dlužichovka (Huecherella)
- popelivka (Ligularia),
- okrasné trávy – zejména ostřice (Carex),
- šanta (Nepeta)
- pivoňky(Paeonia),
- kakost(Geranium).
Pěstujete-li kontryhel samostatně na místě, kde sluneční úpal nehrozí, vysaďte ho do štěrku nebo drobné kamenné suti. Slušet mu to bude i v nádobách, poslouží jako půvabná rostlina na obrubu záhonů, ale i jako nevšední solitér.
Kde ho jednou vysadíte, tam by měl růst na věky věků
Další důležité pravidlo při pěstování kontryhelu. Ačkoliv se to nezdá, vytváří si tato rostlina velmi hluboké kořeny, které rychle zapouští do půdy. Díky tomu opravdu nesnáší přesazování. Dobře si tedy rozmyslete, kde ho vysadíte. Pokud jste se přesto netrefili nebo chcete kontryhel rozmnožit dělením trsů, přikročte k tomu na podzim. Tehdy ho vyryjte s dostatečně velkým kořenovým balem a vysaďte na nové místo do dolíku hojně prolitého vodou. Ideálním obdobím je září až polovina října.
Nenechte rostliny, aby se zbytečně vysilovaly
Další chybu při pěstování kontryhelu děláme často zcela nevědomky. Jeho květy bývají nenápadné – a to v čerstvém i odkvetlém stavu. Nemíváme proto potřebu je jakkoliv usměrňovat nebo odstraňovat, a to je právě problém. Kontryhel vykvétá velmi hojně a ze všech květů se rychle začnou tvořit semeníky. Rostlina se tedy vysiluje hned dvakrát. Dovolte kontryhelu, aby vykvetl, ale vzápětí zvadlé květy odstraňte. Veškerou sílu tak napne do listů a bude vypadat stále skvěle.
Pokud si přece jen chcete kontryhel namnožit, postačí na celém trsu ponechat jen několik stvolů se semeníky. Z nich kontryhel příští rok bohatě vyklíčí. Semeníky odstřihněte i s částí stonku a uložte do papírových pytlíčků. Ty nechte pomalu proschnout na slunci. Pak uskladněte v temnu a chladu. Vysévejte na jaře do do kypré zeminy. Velmi rychle vzejdou.
Zůstanou-li semeníky na rostlině, může se kontryhel rozmnožit i samovýsevem. Ale nebojte se, nejde o žádnou invazivní rostlinu a přirůstá jen pomalu. Chcete-li tento proces urychlit, přepíchněte nejmenší semenáčky do květníků a několik měsíců je dopěstujte na krytém balkonu či terase. Teprve poté je znovu svěřte půdě na zvoleném místě.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz