ruční sekačka

Začněte pečovat o trávník a ošetřete si po zimě zahradní nábytek

Letošní zima si s námi pohrává, teplotní výkyvy jsou jak na houpačce, kdy jeden den nás zasype sněhová peřina, pozlobí mrazíky a pak teploty poskočí, kdy můžeme odhodit pokrývky hlavy, rukavice, sluníčko se snaží prodrat a již ukázat snahu svých hřejivých paprsků. A tak to již může někoho lákat vyrazit do terénu. Pozor! Není třeba se unáhlit, vždyť vše má ten správný čas a probuzení zahrady ze zimního spánku by mělo být pozvolné a s citem. Zahrada si to zaslouží a náležitě se vám za tento počin odvděčí. Co a kdy je tedy správné?

Přestože se potýkáte s nedočkavostí, jaro je takřka cítit ve vzduchu, dny se prodlužují, v obchodech jsou již první poslové jara v podobě primulek, hyacintů, tak se zajisté už chcete pustit do své zahrady. I zde platí, že je třeba spěchat pomalu. Pokud byste nepočkali a uspěchali probuzení, výsledkem by bylo více škody než užitku.

Probuzení trávníku po zimě

Prvním krokem je zbavení trávníku a ulehčení mu od listí, různých úlomků větviček, odumřelé a staré trávy. Pak je možné rozhodit prosetý kompost spolu s pískem a dosít semena tam, kde jsou nevzhledná, prořídlá či prázdná místa, které po výsevu řádně zalijte. Pro první setí by však měla být teplota minimálně 8 °C.

Důležité je také efektivní provzdušňování půdy pomocí vertikutátoru, které usnadní práci a ušetří i čas. Vertikutátor pomocí ostrých ocelových nožů provzdušní trávník několik centimetrů do hloubky. Pro menší plochu lze použít klasické hrábě v rámci provzdušnění.

Trávník by se měl po zimě poprvé sekat, když začne rozkvétat zlatý déšť, který je jakýmsi ukazatelem správného času. Ideální pro první sekání je délka trávníku zhruba 3 centimetry. Pokud byl trávník dostatečně zkrácen na podzim, můžete v tomto případě klidně počkat se sekáním.

sekačka - Začněte pečovat o trávník a ošetřete si po zimě zahradní nábytek

Srovnání terénu

Krásnou zahradu mohou negativně ovlivnit nejen po estetické stránce i menší nerovnosti terénu. Na začátku vegetačního období je vhodný čas to napravit. V tomto směru se nabízí osvědčené řešení, zaplnění prohlubní půdou, která by měla mít obdobnou kvalitu, kterou má půda stávajícího trávníku. Jarní období je jak stvořené taktéž i pro další nutné terénní úpravy.

Důležitá je výživa

Ať už z jakéhokoliv důvodu se váš trávník potýká s nedostatkem živin, je zapotřebí hnojení. Však kdo by nechtěl mít trávník hustý jak koberec. Vždyť je to krása a chlouba. Hnojení však má pozitivní účinek i v tom, že napomáhá trávě, aby se zdárně prosadila proti rozpínavému plevelu a mechu, stejně tak dojde k posílení odolnosti vůči potenciálnímu problému s travními chorobami.

Důležité je první hnojení na jaře. Je dobré věnovat zvýšenou pozornost samotnému dávkování, neboť při vyšší koncentraci by mohlo dojít k poškození trávníku či k jeho spálení.

Pozornost si žádá po zimě i zahradní nábytek a nářadí

Zima je náročná po všech stránkách a dotýká se rovněž nábytku, pergoly apod. Je dobré nábytek řádně očistit, v případě prasklin či škrábanců je vhodné provést opravu. Dřevěný nábytek lze obrousit od staré barvy a natřít nově. Lze použít impregnační olej či barevnou lazuru.

Zkontrolujte nářadí, neboť ho čeká nová sezóna. Dřevěné a kovové části je možné brousit či natřít. Mějte na paměti, že pravidelná péče prodlužuje životnost. Týká se jak nářadí, tak také zahradního nábytku.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Profilový obrázek

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Zanechte komentář