Z našich obchodů ji můžete znát především jako superpotravinu. Aby ne, když jedna malá barbadoská třešeň obsahuje tolik vitamínu C jako dva velké citrony! Nicméně velmi dobře se zhostí i úlohy dekorativní interiérové zeleně, která vás při dobré péči odmění i skromnou úrodou chutného a zdravého ovoce.
V obchodech barbadoské třešně alias aceroly nekoupíte. K mání bývá pouze šťáva nebo prášek, případně nejrůznější multivitaminové džusy apod. O něco větší štěstí můžete mít v zahradnictví. Ptejte se Malpígii (Malphighia glabra).
Věděli jste, že: Vědci v nedávné době prokázali, že acerola je cytotoxická a může být užitečná při léčbě rakoviny? Má rovněž nezanedbatelné antibakteriální vlastnosti a posiluje celkovou imunitu těla.
Jak vypadá ovoce z barbadoských třešní?
Na první pohled si ho s třešněmi opravdu spletete. Acerola má jen o něco důlkatější povrch s červenou slupkou a měkkou dužinou, která v sobě ukrývá 2-3 semena. Překvapit vás může ovšem poměrně kyselá chuť. Právě proto se acerola používá zejména jako součást nejrůznějších šťáv a džemů. Její přímá konzumace ovšem vyloučena není. Až bude ovoce dozrávat, řiďte se proto barvou a nikoli chutí plodů.
Ta, která nese jméno objevitele chuťových pohárků
Zní to jako nějaká indiánská přesmyčka a opravdu nejsme daleko od pravdy. Acerola pochází původně z Brazílie, byť některé druhy se vyskytují i na jiných místech jižní Ameriky. A své latinské jméno získala od svého objevitele – italského lékaře a přírodovědce – Marcella Malpighiho. Možná vám ze školy něco říkají Malpighické trubice u pavouků. Mezi další významné objevy tohoto úžasného badatele 17. století patří také chuťové pohárky, glomerule v ledvinách a další.
Jak pěstovat acerolu doma?
Dnes barbadoská třešeň zdomácněla prakticky ve všech teplejších oblastech světa: zejména v jižní části Severní Ameriky a Střední Americe. Vyžaduje tedy teplé prostředí, ale jinak není příliš náročná. Měla by být pouze pravidelně zalévána. Ovšem přemokření jí škodí stejně jako přeschnutí. Zejména v prvních letech se vám proto jako prevence možných karambolů vyplatí pořídit si samozavlažovací květináč.
Pěstujte ji doma na teplém místě, ale pamatujte na to, že acerola rychle získá podobu většího keře, takže se vám rozhodně bude hodit pořádně velký květináč. Vzhledem k tomu, že dobře snáší prořezávání, na ni lze často narazit v podobě bonsaje.
Pokud se vám nepoštěstí sehnat sazeničku, pořiďte si semena. Nejsou drahá, ovšem objednávat musíte přes internet. Před výsevem musí být ponořena do teplé vody, a to nejméně na hodinu. Nesázejte je hluboko, zakryjte je pouze tenkou vrstvou zeminy.
Bude se jim líbit ve výživné půdě s vysokým obsahem písku nebo vermikulitu. Ze začátku vyžadují spíše rozptýlené světlo a hodně vlhkosti. To pomůže rychlému klíčení a dobrému zakořenění sazenic. Mladé rostlinky aceroly by se měly objevit nejpozději po 6 týdnech. Kyselou půdou se jim nezavděčíte, ale později snesou i slunnější pozici a nevadí jim ani umělé dosvětlování – naopak. Nejlepší je pro ně teplota 29-30 ° C, a to zejména v zimě, kdy nesou plody. Nebojte se je tedy postavit vedle radiátoru. S každodenním rosením si s jeho teplem velmi dobře poradí a bude jim ku prospěchu.
První plody se objevují u aceroly teprve po 3-4 letech kultivace. Za příznivých podmínek bude krásně kvést a přinášet ovoce po celý rok – nejčastěji se však květy a plody objevují uprostřed zimy. Někdy mohou ke svému dozrávání potřebovat dosvětlování, třeba i obyčejnou pokojovou lampou. Nepůjde o nijak závratné množství ovoce, ale jednu nebo dvě hrsti lze ze starších rostlin získat téměř vždy.
Acerola a zdraví
Jak už jsme předeslali v úvodu, acerola je nejbohatší známý zdroj vitamínu C mezi ovocem. Vitaminu C najdeme v každém plodu až 4,5 procenta – ovšem v optimálních podmínkách, což pěstování v bytě bohužel není. Všeobecně platí, že čím více má barbadoská třešeň slunce, tím více tohoto vitamínu získáme.
Mimochodem její plod jsou také skvělé při hubnutí – každý jeden z nich obsahuje pouze 2kcal! Celá hrst (asi 100 g) tohoto ovoce vám tedy dodá pouhých 31kcal. Navíc obsahuje acerola i hodně vlákniny, které prospívá trávicímu systému. Musíte si ovšem zvyknout na její kyselou chuť.
Barbadoská třešeň jako lék na průjem
Léčebné účinky aceroly byly s největší pravděpodobností známy už starověkým Mayům. V jejich tradiční medicíně byla Acerola používána při léčbě bolestí hlavy, úplavice, průjmu i problémy s játry. V současné době našla acerola své využití zejména ve farmaceutickém průmyslu, který ji využívá jako přírodní zdroj kyseliny askorbové nebo vitaminu C.
Ale acerola – to není jen vitamin C. V jejích nenápadných plodech se nachází množství dalších vitamínů a minerálů. Ve 100 gramech plodů najdeme přibližně 143 mg draslíku, 18 mg hořčíku, 12 mg vápníku a 752 IU vitaminu A. A červená barva značí i přítomnost účinných přírodních antioxidantů.
Tip navíc: Plněné hrušky s marmeládou z aceroly a mascarpone
Než se vám podaří vypěstovat své vlastní ovoce, poohlédněte se například po šťávě nebo džemu. Kyselost toho druhého můžete potlačit třeba díky následujícímu receptu.
- 2 hrušky
- mascarpone – 200 g
- 4 lžičky džemu z aceroly
- med – 2 lžíce
- skořice – 1 lžíce
- kokosový olej – 1 kávová lžička
Příprava:
Hrušky rozpůlíme, odstraníme semena a opečeme na oleji. Vložíme do horké vody a vaříme 4-5 minut. Mezitím mascarpone smícháme s medem a skořicí. Hrušky necháme okapat, do každé vložíme lžičku džemu a dozdobíme krémem z mascarpone. Ihned podáváme.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz