Na konci zimy a na začátku jara je nepřehlédnutelnou rostlinou v aktuální nabídce v hobymarketech či v různých květinářstvích. Byť se jedná o zahradní trvalku, rostlinu můžete pěstovat nejen coby oslnivou dekoraci květinového záhonu. Květina, která ozdobí každou skalku i záhon.
Historie kulturního pěstování sahá až do středověku, kdy se tak prvotní planě rostoucí druhy pomalu přesouvaly do zahrad, během pěstování však prošly jistým vývojem. Vyšlechtěna byla řada nádherných kultivarů, vždyť je dnes možné najít ve volné přírodě více jak 800 druhů, které rostou především v mírném pásmu severní polokoule.
Kvetoucí zvonky vyniknou nejen na chodbě, v hale, v zimní zahradě, verandě. Především jsou překrásnou živou dekorací na balkon, terasu i květinový záhon na vaší zahradě.
Vhodné druhy zvonků do skalky
- Zvonek dalmatský je bohatě kvetoucí rostlinou, která dorůstá do výšky 20 centimetrů, květy vás obdaruje od července do září.
- Zvonek maličký, jak už ze samotného názvu vyplývá, je vskutku drobný, dorůstá jen do 10 centimetrů, od června do září vytváří velmi tenké květné stvoly nesoucí oslnivě modré květy, vhodný zejména do vápencové skalky, dařit se mu bude i v neutrální nebo mírně kyselé půdě.
- Zvonek černavý je též vysoký jen 10 centimetrů, pyšní se květy tmavě fialové barvy, které jsou svěšené dolů a jeho období pro kvetení je v měsících červen a červenec.
- Zvonek karpatský je vysoký cca 10 až 20 centimetrů, rychle se rozrůstá, jeho květy jsou nepřehlédnutelné díky impozantní barevné paletě od modré, přes fialovou, růžovou až po bílou. Květy vás okouzlí od června do července.
Vyšší druhy zvonku – ideální na záhon
- Zvonek prostřední je jedinou dvouletkou, krásná rostlina dorůstající zhruba do výšky 70 centimetrů, svými velkými zvonky v barvách růžové, modro-fialové či bílé je nepřehlédnutelná, kvete od června do července. Semena je třeba vysévat do začátku července řídce. Na trvalé stanoviště se rostlina vysazuje v srpnu zhruba v 50 centimetrovém rozestupu. Pro zdárné přezimování je zapotřebí, aby rostliny utvořily silné nadzemní růžice.
- Zvonek broskvolistý je jednou z nejkrásnějších lučních květin, pěstovat ho můžete samozřejmě i na své zahradě, kde bude skvostnou ozdobou.
- Zvonek bělokvětý se může pochlubit svou nenáročností, odolná trvalka dorůstající do výšky v rozmezí 60 až 90 centimetrů vás obdaruje květy v červenu a v červenci, typická jsou hustá květenství růžových, bílých či modrých květů. Ideální je vlhčí půda a polostín. Vynikne ve smíšeném záhoně.
Pěstování
Co se týče skalkových druhů, tak těm se nejlépe daří v propustné půdě, stanoviště v mírném polostínu je ideální volbou. Výše uvedené druhy jsou mrazuvzdorné. A tak více než mráz je v tomto případě nepřítelem nadměrná vlhkost, to znamená, jestliže je v zimním období více dešťových srážek než mrazu, je nutné rostliny ochránit – vhodná je skleněná tabulka.
Pokud jsou zvonky zasazené v drenážové půdě či v mírném svahu, zde je riziko zimní hniloby výrazně nižší. Skalkové zvonky se dobře a snadno množí vegetativně, dělením trsů, ideálním obdobím je jaro. Potenciální variantou je i výsev semene, kdy se vysévají do truhlíků od jara do července. Jakmile rostlinky zesílí, poté je můžete přesadit na trvalé stanoviště.
Dejte si zvonky do bytu
Mezi oblíbené pokojovky patří zvonek stejnolistý, též znám pod názvem jako ženich a nevěsta. Zvonek kvetoucí bíle je nazýván nevěsta a modrokvětá varianta pak ženich. Oba se pyšní bohatými květy. Vhodné je pro ně světlé místo v chladnějším interiéru, tj. mezi okny, v hale, na chodbě apod. V létě je třeba zvonek ochránit před přímým sluncem. Jednou za čas lze rostlinu omladit v podobě sestřihnutí, kdy tak rychle a dobře obrazí mladými výhony.
Zalévejte odstátou vodou a dopřejte rostlině potřebnou vzdušnou vlhkost, které lze dosáhnout i pomocí rozprašovače, pokud možno denně.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz