lykovec

Lýkovec: Časně kvetoucí keř, který vyniká vůní

Lýkovec je keř, který vykvétá časně zjara. Malý keřík je dekorativní svými drobnými, růžovými květy, které krásně voní. Lýkovec je ke spatření i ve volné přírodě, podél cest, na prosluněných pasekách, ve smíšeném lese.

Rod lýkovců je poměrně hojně zastoupený, zahrnuje asi sedmdesát druhů. Lýkovce rostou zejména v Alpách, na Balkáně, Kavkazu, až po Japonsko, Čínu a Koreu.

V našich podmínkách můžeme potkat lýkovec obecný a lýkovec vonný (jedovatý). Lýkovce lze pěstovat i na zahradě. Na přesazování z volné přírody však zapomeňte, rostlina je chráněná, navíc při pokusu o přesazení se poškodí kořeny a lýkovec by nepřežil. Keř si však můžete koupit ve větším zahradnictví, kde prodávají sazeničky v kontejneru.

Lýkovec je vhodný do každé zahrady, jen musíte dát pozor na děti v době, kdy se na keři objeví plody. Jeho květy jsou drobné a nádherně voní, kvetou na konci zimy nebo časně zjara.

lykovce - Lýkovec: Časně kvetoucí keř, který vyniká vůní

Pěstování lýkovce

Místo pro výsadbu vybereme přistíněné, se stále vlhkou půdou, nikoliv přemokřenou. Ve stínu by vykvétal jen málo, na slunném stanovišti mu musíme zajistit dostatek vláhy. Sazenici v kontejneru můžeme vysadit kdykoliv, ale nejpříhodnější doba je na podzim. Místo pro lýkovec pečlivě zvážíme, keř nesnáší přesazování, tak aby neomezoval a nestínil ostatním rostlinám. Po vysazení zaléváme, má rád půdu s dostatkem humusu.

Lýkovec je mrazuvzdorný, není potřeba žádné zvláštní péče v zimním období. Keř není vhodný k řezu. Plody i celá rostlina jsou jedovaté.

Lýkovec obecný (Daphne mezereum), taktéž se můžete setkat s názvem jedovatý. Dorůstá výšky přibližně 50 cm, větve jsou ohebné, vítr je nepoláme. Růžové květy obklopují vrcholky holých větví, plody jsou kulaté a červené, obsahují jedno semeno. Někdy vykvétá už v únoru, plody se na něm objevují v létě. Keřík je listnatý a opadavý.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít