strom

Co pěstovat v blízkosti ořešáku? Víme, kterým rostlinám jeho blízkost nevadí

Ořešáků se v posledních letech na zahradách spíše zbavujeme. Nelíbí se nám žlutá tráva v jejich okolí, ani množství listí a dalšího nepořádku. A přitom stačí tenhle nevšední strom do ostatní zeleně jen vhodně zakomponovat a máte vyhráno. Co tedy pěstovat u ořešáku?

Původcem všech problémů je biochemická látka, nacházející se v opadaných listech ořešáku a  ořechových skořápkách. Abychom se vyhnuli potížím se správným vývojem a růstem okrasných rostlin, měli bychom především pravidelně odstraňovat všechny staré listy a plody. V žádném případě se však nehodí jako kompost!

Náš tip: Leda byste měli na zahradě komposty dva a pečlivě si vybírali, kam půdu z nich použijete. Rostlinám, které uvádíme níže, tento kompost rozhodě vadit nebude, nesmí se však skládat pouze z organické hmoty ořešáků! Ta by měla tvořit maximálně ¼.

Je rovněž třeba udržovat vysokou úroveň organické hmoty v půdě. To podpoří přítomnost četných mikroorganismů v substrátu, které dokáží nežádoucí toxiny velmi dobře zneutralizovat.

kostřava - Co pěstovat v blízkosti ořešáku? Víme, kterým rostlinám jeho blízkost nevadí

Zdroj foto: cs.wikipedia.org         Kostřava

Pod ořešákem mohou být i záhony

Nezáleží na tom, zda roste váš ořešák spíše v užitkové nebo okrasné zahradě. V jeho okolí se bude velmi dobře dařit těmto rostlinám:

  • Zelenina : fazole, řepa, mrkev, kukuřice, meloun, cibule, pastinák.
  • Ovoce: ostružina, třešeň.
  • Dřeviny a keře: túje, cedr, plamének, jabloň, zlatice, hloh, zimolez, jalovec, trnovník akát, javor japonský, kalina.
  • Květiny a byliny: begonie, zvonky, chryzantémy, krokusy, sedmikrásky, jiřiny, kapradiny.

Chcete zelený trávník? Vsaďte na kostřavu

Kostřava a její příbuzné vám v blízkosti ořechu porostou překvapivě dobře. Jedinou výjimku tvoří opravdu suché roky, kdy se bez dodatečné závlahy neobejdete. Většinu vláhy si totiž strom zabaví pro sebe. Je-li vlhkost podkladu dostatečná, pak roste kostřava pod ořešákem mnohem lépe, než v jiných částech trávníku.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

2 Komentářů

Zanechte komentář