Některým zahrádkářům může bez černý připadat jako plevel, který je naopak potřeba vymýtit, ale ve skutečnosti se jedná o zázračnou bylinku, kterou již staří benediktinští mniši považovali za královnu všech bylin. A navíc vám poroste i tam, kde by stejně nic jiného nerostlo.
Jakou půdu a podnebí bez snese
Bez je velmi nenáročný na půdu i podnebí. Sice potřebuje v půdě dostatek živin, ty mu ale můžete dopřát vhodným přihnojením (např. dusíkem, který podporuje růst výhonů). Ohledně podnebí je ještě odolnější – snese bez úhony mrazové kotliny, protože mu nevadí ani velké mrazy v zimě, ani přízemní mrazíky na jaře nebo na podzim.
Potřebuje řez
Aby vám bez dělal radost svým tvarem i dostatečně plodil, potřebuje každoroční prořezání. Optimální je pěstovat bez jako strom s kmenem vysokým cca 1 metr. Pro zapěstování koruny je dobré výhony u nově zasazeného stromku seřezat na 2–3 pupeny. Dále při každém dalším řezu je potřeba odstraňovat všechny výhony vyrážející z kmenu nebo od země. V koruně je optimální ponechat 6–7 kosterních větví.
Kultivary bezu černého
Pro optimální využití této bylinky si zvolte kultivar, který se bude hodit právě do vaší zahrady. Zvolit můžete takové odrůdy, u nichž dozrávají všechna květenství najednou (usnadňuje sklizeň a další zpracování bezu), nebo také kultivary, které vykvétají dříve nebo naopak později. Mezi nejdříve kvetoucí odrůdy patří například „Sampo“ a Sambu“, nejpozději vykvétají „Heidegg 13“ a „Albida“. Vždy se o konkrétní odrůdě poraďte s odborníky v zahradnictví nebo školce.
A co všechno bez obsahuje
Bez obsahuje zejména třísloviny, které způsobují to, že vitamíny obsažené v květech a plodech zůstávají v bylince zachovány i po konzervaci. A jaké vitamíny to jsou: karoten, vitamín B1, B2, B6, C, vápník, fosfor a draslík.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Před heřmánkem smekni, před bezem klekni
Jen jste zapomněli dodat, že čerstvé plody jsou jedovaté, to jsem bohužel vyzkoušela na vlastní kůži, stačila hrst do smoothie a byla jsem na půl dne vyřízená. A kupodivu nikdo, komu jsem o tom řekla, tenhle fakt netušil, všichni si mysleli, jako já, jak musejí být čerství plody pro zdraví prospěšné…
Máte pravdu, bezinky se musí tepelně zpracovat, ať už na džem nebo na šťávu. Teprve pak je výborná a léčivá.
Stačí usušené plody zalít teplou vodou a je to v pohodě. Sušilo se na síťce do okna, nebo zavěšené pro provázku. čaj je výborný na kašel a hlavně chutná i dětem.
Čerstvé plody totiž velice dráždí zažívací ústrojí. Ale tepelně zpracované na marmeládu nebo sirup jsou zdravé 😉
Naprosto stejná zkušenost i stejná reakce okolí.
Pozor bez černý je jed na jabloně!! mají snahu se odklánět z jeho dosahu!!!
To je problém dnešního stravování. Naši předci něco jako smoothie neznali, proto se jim nic podobného nemohlo stát. Bezinková marmeláda nebo limonáda je jedinečná. Pokud chcete bezinku mít na zahradě a nechcete řešit její umístění, tak je nejlepší ta obyčejná a žádné kultivary, které pochopitelně už nároky na umístění a kvalitu půdy mají.
Poradíte někdo, jak namnozit tu obyčejnou , která roste všude kolem ve volné přírodě? Dekuji
Mám na zahradě jak vyšlechtěné kultivary tak i odkopek obyčejného bezu a nepozoroval jsem, že by se lišily nároky na pěstování. Je nutné si dát pozor při přesazování z přírody, abyste nepřinesla domů rostlinu podobnou bezu, která se nazývá bez chemdí latinsky Sambucus ebulus. Tato rostlina obsahuje v listech plodech, lodyze a kořenu toxické látky, které škodí lidskému zdraví. Tato rostlina se liší od „pravého“ bezu tím, že má měkký bylinný stonek, kdežto bez, který si chcete pořídit na zshradu má stonek zdřevnatělý. Na internetu se dá sehnat mimo jiné bez červenolistý, který má léčivé vlstnosti stejné, jako bez v přírodě za cca 120-180,- Kč a krom toho je krásný i jako dekorační rostlina. Tak ať se daří.
Ještě musím opravit překlep názvu , správný název je bez chebdí a ne bez chemdí. Omlouvám se.
Nezpozorovala jsem, že by plody bezu byly jedovaté. Běžně je jím při sběru na bezinkový likér a nikdy mi nic po něm nebylo. Z květu si dělám limonádu a sbírám vždy na místech ověřených.
pokud je obrovska zahrada,prosim ,ale proc tahat neco tak velkeho na pozemek,kdyz skocim na kolo sjedu k lesu za hodku jsem nazpet a zena muze susit tohle zopakuji 2 – 3 x dle pozadavku