Některým zahrádkářům může bez černý připadat jako plevel, který je naopak potřeba vymýtit, ale ve skutečnosti se jedná o zázračnou bylinku, kterou již staří benediktinští mniši považovali za královnu všech bylin. A navíc vám poroste i tam, kde by stejně nic jiného nerostlo.
Jakou půdu a podnebí bez snese
Bez je velmi nenáročný na půdu i podnebí. Sice potřebuje v půdě dostatek živin, ty mu ale můžete dopřát vhodným přihnojením (např. dusíkem, který podporuje růst výhonů). Ohledně podnebí je ještě odolnější – snese bez úhony mrazové kotliny, protože mu nevadí ani velké mrazy v zimě, ani přízemní mrazíky na jaře nebo na podzim.
Potřebuje řez
Aby vám bez dělal radost svým tvarem i dostatečně plodil, potřebuje každoroční prořezání. Optimální je pěstovat bez jako strom s kmenem vysokým cca 1 metr. Pro zapěstování koruny je dobré výhony u nově zasazeného stromku seřezat na 2–3 pupeny. Dále při každém dalším řezu je potřeba odstraňovat všechny výhony vyrážející z kmenu nebo od země. V koruně je optimální ponechat 6–7 kosterních větví.
Kultivary bezu černého
Pro optimální využití této bylinky si zvolte kultivar, který se bude hodit právě do vaší zahrady. Zvolit můžete takové odrůdy, u nichž dozrávají všechna květenství najednou (usnadňuje sklizeň a další zpracování bezu), nebo také kultivary, které vykvétají dříve nebo naopak později. Mezi nejdříve kvetoucí odrůdy patří například „Sampo“ a Sambu“, nejpozději vykvétají „Heidegg 13“ a „Albida“. Vždy se o konkrétní odrůdě poraďte s odborníky v zahradnictví nebo školce.
A co všechno bez obsahuje
Bez obsahuje zejména třísloviny, které způsobují to, že vitamíny obsažené v květech a plodech zůstávají v bylince zachovány i po konzervaci. A jaké vitamíny to jsou: karoten, vitamín B1, B2, B6, C, vápník, fosfor a draslík.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz