bez černý

Proč pěstovat bez černý na zahradě. Jde o zázračnou bylinku

Některým zahrádkářům může bez černý připadat jako plevel, který je naopak potřeba vymýtit, ale ve skutečnosti se jedná o zázračnou bylinku, kterou již staří benediktinští mniši považovali za královnu všech bylin. A navíc vám poroste i tam, kde by stejně nic jiného nerostlo.

Jakou půdu a podnebí bez snese

Bez je velmi nenáročný na půdu i podnebí. Sice potřebuje v půdě dostatek živin, ty mu ale můžete dopřát vhodným přihnojením (např. dusíkem, který podporuje růst výhonů). Ohledně podnebí je ještě odolnější – snese bez úhony mrazové kotliny, protože mu nevadí ani velké mrazy v zimě, ani přízemní mrazíky na jaře nebo na podzim.

Potřebuje řez

Aby vám bez dělal radost svým tvarem i dostatečně plodil, potřebuje každoroční prořezání. Optimální je pěstovat bez jako strom s kmenem vysokým cca 1 metr. Pro zapěstování koruny je dobré výhony u nově zasazeného stromku seřezat na 2–3 pupeny. Dále při každém dalším řezu je potřeba odstraňovat všechny výhony vyrážející z kmenu nebo od země. V koruně je optimální ponechat 6–7 kosterních větví.

květ bezu - Proč pěstovat bez černý na zahradě. Jde o zázračnou bylinku

Kultivary bezu černého

Pro optimální využití této bylinky si zvolte kultivar, který se bude hodit právě do vaší zahrady. Zvolit můžete takové odrůdy, u nichž dozrávají všechna květenství najednou (usnadňuje sklizeň a další zpracování bezu), nebo také kultivary, které vykvétají dříve nebo naopak později. Mezi nejdříve kvetoucí odrůdy patří například „Sampo“ a Sambu“, nejpozději vykvétají „Heidegg 13“ a „Albida“. Vždy se o konkrétní odrůdě poraďte s odborníky v zahradnictví nebo školce.

A co všechno bez obsahuje

Bez obsahuje zejména třísloviny, které způsobují to, že vitamíny obsažené v květech a plodech zůstávají v bylince zachovány i po konzervaci. A jaké vitamíny to jsou: karoten, vitamín B1, B2, B6, C, vápník, fosfor a draslík.

 

TIP:

Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

13 Komentářů

Zanechte komentář