Hořec je jasně modrá rostlina s jemnými květy. I když jsou k dostání v různých barvách, nejoblíbenější jsou v sytě modré variantě. Hořce nejsou náročné na pěstování.
Hořec je velmi oblíbená rostlina, která se nejčastěji vysazuje na skalku, i ve volné přírodě se mu nejlépe daří mezi kamínky. V přírodě je známo přes 300 druhů hořců, šlechtěním se jejich počet navýšil na devět set.
Hořec jarní je trvalka, která vykvétá do výšky přibližně 10 cm, je velmi nápadná svými jasně modrými kvítky. Trubkovitý kalich vykvétá z krátké, přímě lodyhy. V přírodě ho můžeme najít na horských stráních a na loukách s krátce rostlou trávou. V naší republice je řazen ke kriticky ohroženým druhům. Často bývá vytlačován dravějšími druhy rostlin z horských luk. Rostlina kvete od dubna do května
Hořec bezlodyžný je alpská rostlina, která pochází z evropského pohoří, u nás ve volné přírodě vyhynul. Rozrůstá se do zelených polštářů, které jsou vysoké 5-10 cm. Kvete v období květen – červenec tmavě modrými květy tvaru zvonku. Plodem je tobolka. Je třeba ho zmlazovat, staré trsy už kvetou málo. Hodí se do nízkých trvalkových záhonů, skalek a nádob.
Jak hořec pěstovat
Sazeničky rostliny mají rády humózní, propustnou a vlhčí půdu. Lze ho vysadit na záhon, do truhlíku i na skalku. Nejnáročnější na péči je ve skalce, před zimou a na jaře mu přidejte trochu rašeliny. Půdu udržujte neustále vlhkou. Ke svému růstu potřebuje přímé slunce a častou zálivku.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz