Červen je ve znamení sběru mnoha léčivých bylin, které můžete využít i později po usušení, když se budete potýkat s podzimními a zimními neduhy. Které bylinky sbírat a proč? Pozor i na správné sušení a skladování.
Sbírání bylinek je příjemnou a prospěšnou činností. Při sběru jste na čerstvém vzduchu, musíte se ohýbat, uděláte tedy mnohem více pro své zdraví. A na které bylinky se v červnu se můžete vypravit? Zde jsou nejznámější, na které se můžete spolehnout.
Měsíček lékařský vyniká svou univerzálností
O této bylině je známo, že se dokáže zavděčit všem. Měsíček se nachází nejen v zahradách, ale i parcích apod. Květy je třeba sbírat za suchého a slunného počasí.
Rostlina má bohatě větvené lodyhy a polodlouhé listy, dorůstá do výšky cca 80 cm. Úbory květů mají žlutou či oranžovou barvu.
Heřmánek nejen pomocník na lepší hojení ran
Heřmánek netřeba více představovat. Tato rostlina je velmi známá, oblíbená a účinná nejen v rámci hojení ran. Heřmánek je vhodný i proti bolesti, na záněty močových cest, podporuje chuť k jídlu a napomáhá k lepšímu trávení, působí příznivě proti nadýmání a křečím zažívacího traktu. Díky svému protizánětlivému účinku se používá při kožním onemocněním.
Divizna velkokvětá
Jedná se o dvouletou bylinu, která je na povrchu plstnatě ochlupená. Dorůstá do výšky až 2 m. Zatímco prvním rokem vegetace tvoří růžici přízemních a lehce plstnatých listů, tak v následujícím z této růžice vyrůstá ochlupená lodyha, která má střídavě taktéž ochlupené listy mající vejčitý tvar a typické jsou hroznovitě uspořádané květy mající pětidílný, zvonkovitý kalich. Rostlina kvete od května do září. Sbírají se plně rozvinuté žluté květy.
Květy jsou vhodné na přípravu nálevu proti kašli. Je nutné však nálev přecedit, neboť obsahuje chloupky, které by mohly naopak ještě dráždit.
Jitrocel kopinatý aneb pozor na správné sušení
Jde o vytrvalou rostlinu s přízemní růžicí listů, má drobné květy na hranatých stvolech. Vyskytuje se zcela běžně na polích, loukách a najít ho lze i v mnoha zahradách. Sbírají se mladé listy.
Pozor na sušení! Jitrocel je jednou z nejvíce choulostivých rostlin na sušení. Okamžitě po sběru je třeba ho rozložit na síto a musí se sušit ve stínu na vzdušném místě. V případě umělého sušení je maximální přípustná teplota 40 °C.
Ocenitelná a prospěšná bylina pro osoby, které se potýkají se špatnou krví, jitrocel krev čistí. Čaj je skvělým pomocníkem při astmatu, účinný proti kašli, na odhlenění. Vnější použití je efektivní na špatně hojící se rány, popáleniny, vředy.
Meduňka lékařská – léčivá kráska nacházející se v zahradách
Na tuto bylinu nemusíte nikam chodit, stačí si ji vypěstovat doma. Meduňka je rostlinou dorůstající až 90 cm. Doba sběru je od června do července. Sbírají se listy i nať a ideálně ještě předtím, než se rozvinou květy. Poté totiž nevynikne její charakteristické citronové aroma.
Z bylinky je výborný čaj, který pomáhá k dobrému zažívání, má zklidňující účinek, je také prospěšný při nadýmání a navozuje lepší spánek. Z meduňky si lze vyrobit i olej a ten použít při revmatických problémech.
Zásadní je správný postup při sběru a sušení
Bylinky se sbírají za suchého a slunného počasí. Nasbírejte vždy jen potřebné množství, které potřebujete. Nikdy nesbírejte deformované rostliny, které mohou být nemocné. Byliny sbírejte v místech a v oblastech, kde je potenciálně nízký obsah škodlivin. Nikdy ne u okraje silnic a vůbec v blízkosti rušné komunikace. Byliny nikdy nesbíráme do igelitové tašky, igelitového sáčku apod., neboť by došlo k zapaření.
Byliny se suší na suchém a stinném místě. Možné je sušení i venku, pokud není větrno. Usušené bylinky je vhodné skladovat na tmavém místě.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz