clematis

Jak rozmnožit plamének? Existují celkem tři snadné způsoby

Popínavý plamének (Clematis), česky někdy také nazývaný klematis, může zdobit naše zahrady a balkony od jara až do pozdního podzimu. Sazenice se dají pořídit v každém zahradním centru, ale pokud už je na zahradě máme, lze je snadno namnožit ze správně odebraných řízků.

Zpravidla jde o popínavý keř, vyžadující ke svému růstu vhodnou oporu. Může dosáhnout délky 2 až 15 m. Jeho hlavní dekorativní hodnotou jsou nádherné květy, vystupující ze sytě zeleného listoví. Plaménky nejlépe rostou na kyselejších, úrodných půdách, které jsou dostatečně vlhké a bohaté na vápník. Nicméně, aby bylo možné se z jejich krásy nerušeně těšit, je třeba pěstovat plaménky ve větších skupinách. Jedině tak jejich krása doopravdy vynikne.

Jak rozmnožit plamének

Semena, vrcholové řízky nebo hřížení. Existují celkem tři snadné způsoby, jak rozmnožit plamének. Který z nich si vyberete?

Množení vrcholovými řízky

Kupujeme-li sazenice v obchodech, je ideální dobou pro jejich výsadbu březen až červen. Od června do srpna lze pak již vysazené rostliny rozmnožit vrcholovými řízky. Řežeme vždy horních deset centimetrů a řízky ihned vysazujeme do země. Ideální je směs písku s rašelinou v poměru 1: 1. Sadíme do takové hloubky, aby se poslední z páru listů na řízku nacházel těsně pod povrchem. K zakořenění dojde po 5-6 týdnech a během následujících 4 týdnů začnou mladé sazeničky opravdu rychle růst.

plamének - Jak rozmnožit plamének? Existují celkem tři snadné způsobyMnožení plaménku hřížením

Rozmnožování pomocí hřížení je opravdu jednoduchý způsob, jak získat nové sazeničky plaménků. Tímto způsobem je možné reprodukovat téměř všechny odrůdy. Nejlepší čas na hřížení přichází během časného jara. Vybíráme zdravé, nejlépe loňské výhonky, bez známek plísní nebo přítomnosti jiných patogenů. Ohneme je k zemi a zajistíme drátkem tak, aby dobře držely u země. Zajištěné místo navíc přehrneme půdou. V závislosti na aktuálních podmínkách se nové sazenice stanou  nezávislými po 4-8 týdnech. Poznáte to tak, že zakoření a začnou vyhánět nové výhonky. Tehdy je můžete od mateřské rostliny oddělit a zasadit na nové místo. Jestliže se s hřížením příliš zpozdíte, můžete mladé rostliny přes zimu pěstovat v květináčích na terase nebo ve studeném skleníku, a zemi je svěřit teprve na jaře.

Množení plaménku semeny

I když to tak nemusí vypadat, jde o nejobtížnější způsob reprodukce plaménku. Rozmnožit tak lze prakticky všechny druhy a často jde o jediný způsob, jak se dostat k zajímavým exotickým kouskům. Abyste však byli úspěšní, musíte jim dopřát nejméně dvouměsíční stratifikaci. Semena je třeba umístit do chladničky (oddělení určené pro ovoce a zeleninu) a nechat je odpočívat. Nesmí navlhnout a musíte je pravidelně kontrolovat kvůli možnému výskytu plísní.

A pokusíte-li se rozmnožit plamének semeny z vlastní zahrádky, pamatujte na to, že vypěstované rostliny nemusí mít vlastnosti té původní. Nebuďte proto zklamaní, když vám vyrostou plaménky s jednoduchými květy nebo v jiné barevnosti. Místo toho se pokuste o jejich rozmnožení hřížením nebo vrcholovými řízky.

Začínáme s plaménky – jaké si pořídit?

Do našich podmínek pro začátek doporučujeme kultivary Clematis alpina. Jsou sázkou na jistotu pro všechny, kteří si ještě příliš nevěří. Vykvétají brzy, odolávají mrazům a porostou téměř všude. C. alpina má původně modré květy a vyskytuje se v Alpách a Tatrách.

  • C . „Constance“ – růžové až červené květy, často poloplné.
  • C . ‚Frances Rivis‘ – květiny jsou poměrně velké, intenzivně modré, s bílým středem.
  • C . „Frankie“ – modré květy, někdy poloplné.
  • macropetala – modré, poloplné květy. Vyskytuje se v horách severní Číny, Mongolska a jihovýchodní Sibiře.
  • C . ‚Markham’s Pink‘ – růžové, poloplné květy.
  • C . ‚White Swan‘ – bílé, poloplné květy.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář

19 − eight =