cesnek bylinka

Když listy česneku žloutnou, nebývá odhalení příčiny těžké. Pomůžeme vám s tím a poradíme se zásahem

18.5.2021
5 967 Zobrazení

Žloutnou listy česneku: Na záhon plný žloutnoucí česnekové nati není právě příjemný pohled – a to tím spíš, je-li do plánované úrody ještě daleko. Faktorů může být celá řada, naštěstí však lze většinu z nich zvrátit bez potíží v náš prospěch.

A o co se tedy může jednat u česneku? Sazeničky mohou žloutnout, pokud byly v mládí poškozeny mrazem. Dalším faktorem je příliš vydatná nebo naopak slabá zálivka, výskyt choroba a škůdců a samozřejmě také špatné hnojení. Pojďme si jednotlivé faktory rozebrat jeden po druhém.

Když jsou problémem jarní mrazy

Česnek kuchyňský (Allium sativum) patří na našich zahrádkách k velmi oblíbeným plodinám. Koneckonců – jen málokdy seženete v obchodech tak voňavé a šťavnaté stroužky, jaké vám mohou při správné péči vyrůst na záhonku. Česnek často sázíme už na podzim, aby měl během jarních měsíců lepší podmínky pro rychlé nastartování. Problém nastává ve chvíli, pokud toto vysazení uspěcháme.

Obvykle se doporučuje říjen listopad, byť některé návody uvádějí i září. Zapomínají však zmínit, že tento měsíc je vyhrazen pouze pro nejchladnější oblasti ČR. Všude jinde zářijový česnek stihne nejenom vyhnat silné kořeny, ale také vyklíčit. A právě křehké klíčky obvykle poškodí zimní nebo jarní mráz.

Zabránit tomu můžete vysokou vrstvou mulče – bohatě postačí ten ze starého listí, případně i netkanou textilií. Tu však používejte spíše nárazově – určitě není dobrý nápad zakrývat s ní pole po celou zimu.

Bohužel poškození mrazem se nemusí projevit hned, někdy dochází ke žloutnutí i po dlouhých týdnech. V takovém případě (a pokud vyloučíme všechny ostatní faktory) nám pomohou listová hnojiva s bioaktivními složkami, která dokáží dostat česnek zase do kondice.

Zaměřte se i na správné hnojení

Čeho česnek potřebuje nejvíce? Možná vás to překvapí, ale dusíku. A svou první dávku hnojiva by měl dostat ještě během jara. Použijte klidně výluh z kopřiv s dřevěným popelem anebo vsaďte na komerční přípravky – to záleží jen na vás. Ovšem jestliže zežloutnutí do cca 14 dnů neustoupí, zopakujte celý postup za 4 týdny od první aplikace ještě jednou. Uvidíte, že se vám to vyplatí.

cesnek 600x327 - Když listy česneku žloutnou, nebývá odhalení příčiny těžké. Pomůžeme vám s tím a poradíme se zásahem

Zdroj foto: pixabay

Někdy vám česnek jednoduše říká, že má příliš málo nebo naopak mnoho vláhy

Všeobecně platí, že česnek patří spíše mezi suchomilné plodiny. Rozhodně ho není nutné navštěvovat s konvičkou každý den jako kupříkladu hlávkový salát. A jaká je ideální frekvence? Je-li sucho, pak ho zalévejte asi jednou za týden. Jen extrémně horké počasí si žádá něco víc. S vydatnými dešti bohužel nic neuděláte, můžete se jen postarat o dobrou drenáž a doufat, že bude všechno v pořádku.

I choroby a škůdci vám mohou řádně zavařit

I když česnek obsahuje fytoncidy, jež dokáží na většinu chorob i škůdců v jeho okolí zapůsobit jako účinný odpuzovač, přesto někdy může být jejich převaha tak drtivá, že se jim zkrátka neubrání. Stává se to zejména v případě, kdy se dopustíte nějaké pěstitelské chyby. Typická je například výsadba česneku na stále totéž místo po dobu několika let. Ovšem málokdo ví, že se nesnese ani s některými plodinami, které k němu mohou nežádoucí patogeny z říše chorob a škůdců doslova dovést. Řeč je kupříkladu o měsíčku lékařském (Calendula officinalis).

A jak zasáhnout? Vsaďte buď na vhodný fungicid (hodí se na plíseň nebo padlí) anebo na účinný insekticid proti hmyzu. Jen s napadením hlísty bohužel nebudete moci téměř nic udělat a o svou letošní úrodu tak s největší pravděpodobností přijdete.

Kdy je žloutnutí listů v pořádku

Včasný zásah je důležitý, protože jen dobře vyživená nať dá vzniknout velkým a šťavnatým stroužkům. Jestliže však začne žloutnout na konci sezóny, je to zcela v pořádku – česnek jednoduše stahuje všechny účinné látky do palic, aby lépe přečkal zimu. Je tedy nejvyšší čas ho sklidit.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář