Pro všechny okrasné keře, vykvétající od dubna až do června platí, že ideální čas pro jejich řez přichází hned po odkvětu. A ani vajgélie či weigelie (lat. Weigela) není výjimkou. Na našich zahrádkách je velmi oblíbená, protože každý rok odkáže potěšit velkou náloží nádherných květů. Ale necháme-li ji přerůst, začne utlačovat své okolí a jen velmi málo kvete.
Pravidelný a především správný řez dělá z vajgélie rostlinu i na velmi malé zahrádky. Neořezáváme primárně čerstvé výhony, ale spíše ty nejstarší zdřevnatělé větve v době, kdy dochází k opadu květů.
Jak na správný řez vajgélie
Jakmile identifikujete staré větve, snažte se je odřezat co nejvíce k zemi – úplně až u báze samotného keře. Vajgélii ke spokojenosti stačí několik mladých prutů, které prozatím nekvetly (právě proto se stříhá po odkvětu – snadněji je identifikujete). Během léta vyženou množství nových výhonů, jež vás následující jaro potěší množstvím nádherných květů. Navíc tak zabráníte dřevnatění a stárnutí keře a rostlinu udržíte stále v mladém stavu a skvělé kondici.
Navíc díky tomuto postupu nové pruty vyrůstají přímo od kořenů, takže se vyhnete nežádoucímu a nevzhlednému řídnutí keře odspodu v neposlední řadě budete mít více květů, než při běžném „zkracovacím“ řezu.
Postupujeme krok za krokem
Nejdříve si keř dobře prohlédněte a identifikujte staré větve. Ideální období pro řez přichází ve chvíli, kdy zvadnou poslední letošní květy, ale bez větší újmy ho můžete odložit až do poloviny července. Uvědomte si však, že tímto krokem rostlinu připravíte o všechnu sílu, kterou během uplynulé doby investovala do růstu starých výhonů. Takže čím dříve k tomuto kroku přistoupíte, tím rozhodně lépe.
K ruce si vezměte zahradnické nůžky. Nejdřív zřežte nejstarší větve asi na polovinu délky, a to těsně nad novým výhonem. Tímto způsobem snadněji nahlédnete do útrob keře a můžete zhodnotit jeho stav. Teď už vidíte všechny staré a odkvetlé větve jako na talíři. Odstraňte je těsně u báze, přesně podle návodu výše.
Ale to není všechno. Teď přichází konečná i pro výhony, které na rostlině rostou dvojitě. Později by se utlačovaly, takže ten slabší vždy odstraňte. A stejně postupujte i u větví, které se kříží. Tímto způsobem vnitřek keře provzdušníte a prosvětlíte.
Na konci řezu by vám mělo zbýt 3-5 jednoletých prutů a několik mladých výhonů, vyrážejících z báze keře vajgélie. Vypadá to radikálně, ale vyplatí se to. A navíc zjistíte, že najednou máte na zahradě o hodně více místa – třeba na nové záhony.
Náš tip: ve stejném období jako vajgélie se řeže například i zlatice, okrasné meruzalky, kaliny, tavolníky, pustoryly nebo třeba trojpuky.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz