Mladý zelený ječmen patří mezi super potravinu, řadí se k tzv. zeleným potravinám, ke kterým patří například i chlorela, spirulina, mladá pšenice a další. Má pestré složení a mnohostranné účinky.
Mladý zelený ječmen je v současnosti velmi oblíbenou zelenou potravinou. Patří také k nejrozšířenější pěstované obilovině. Řadí se do rodu Hordeum (Ječmen), v celém rodě je jediný ječmen setý pěstovaný jako kulturní rostlina, ostatní se rozrůstají planě.
Nesklízí se však zralé klasy obilí, ale nedozrálý ječmen, někdy bývá označován jako ječná tráva. Takto nedozrálý není sice pro výrobu pečiva vhodný, ale v této fázi právě obsahuje nejvíce prospěšných látek pro organismus.
Jaké látky zelený ječmen obsahuje
Obsahuje 20 aminokyselin, včetně 8 esenciálních. Dále jsou to vitamín C, skupina B, E, K, Dále minerály a stopové prvky jako například draslík, vápník, měď, železo, fosfor, hořčík, mangan, zinek. Také vlákninu.
Cholin, který je základním stavebním kamenem neurotransmiteru acetylcholinu a chlorofyl, který zlepšuje metabolismus, urychluje zánětlivé procesy v těle. Působí pozitivně na srdce, cévy či krvetvorbu.
Jak prospívá našemu organismu
Napomáhá udržet zásadité prostředí v našem těle. Překyselení je dáváno do souvislosti se vznikem civilizačních chorob a oslabením imunitního systému.
- dodává organismu zásobu vitamínů, minerálů a enzymů
- zlepšuje pleť a trávení
- napomáhá optimalizovat hladinu cukru v krvi
- posiluje imunitní systém
- zlepšuje krevní obraz
- podporuje hojení ran
Hledejte mladý ječmen, který je připraven jako sušená šťáva. Sklízí se mladé lístky, ty se omyjí a vylisují. Kapalný extrakt se vysuší a tím vzniká zelený prášek. Může se rozmíchat jako nápoj nebo se přidává do jídel. Nikdy nemíchejte mladý ječmen ve vodě, která má více než 450C, zničily by se tak některé prospěšné látky.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz