Tento druh asijské bylinky u nás není běžně pěstován. Celeropetržel lze pěstovat celoročně, jak na zahrádce, tak v truhlíku nebo v květináči na okenním parapetu. Má podobnou nať jako petrželka, ale netvoří celerovou bulvu, pouze trs kořenů, které však nejsou určeny ke konzumaci.
Celeropetržel – Serina – její hlavní část je tvořena trsem, který má jemnou a aromatickou chuť. Nať seriny zůstává zelená po celý rok, dá se pěstovat jak na záhonku, stejně tak ji můžeme mít doma v truhlíku nebo v květináči. Dá se dobře kombinovat venkovní i domácí pěstování a pěstovat ji jako přenosnou rostlinu. Naše běžná petrželka tak odolná není, ale serina snáší i teploty okolo nuly. V některých západních zemích se také setkáme s názvem ´Parcel´.
Serina druhým rokem tvoří semena, která se vysévají do jemného substrátu, zpočátku je chráníme tak, že je překryjeme listem papíru. Substrát udržujeme neustále vlhký. Semínka mají stejné aroma jako nať. Semínka kontrolujeme, když začnou praskat a objeví se klíčky, papír můžeme odstranit. Jakmile dostatečně zakoření, její růst už je rychlý.
Druhým rokem vykvétá, jakmile ji necháme odkvést, sama uhyne. Pokud však odřízneme květní lodyhu, obnoví se růst a začne zelenat. Jedná se tedy o rostlinu dvouletou.
Serina a naše zdraví
Bylinka obsahuje především vitamín C, provitamín A, také celou řadu minerálních látek. Významný je zejména draslík, který má vliv na krevní tlak.
Serina v kuchyni
Má jemnou chuť, dobře se s ní dochucují polévky, masa, tvarohové pomazánky a přírodní sýry. Přidává se i do salátů a jako ozdoba pokrmů. Do jídel ji přidáváme pokud možno čerstvou, tepelnou úpravou ztrácí své typické aroma a chuť.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz