nard pravý

Nard pravý: To je nejen esenciální olej známý z indické medicíny

Máte problémy se stresem? Jste často nemocní? Nemůžete usnout? Trpíte kožními plísněmi? Tak zpozorněte, protože na všechny tyto neduhy je nard pravý tím pravým lékem.

Odkud pochází

Nard pravý (lat. Nardostachys jatamansi) pochází z Himalájí, kde roste v nadmořské výšce 3–5 tis. metrů. Největším producentem je Nepál, ale pěstuje se i v Číně, Indii a Japonsku. Je také odpradávna součástí tradiční indické medicíny a ajurvédy.

Co se sbírá a proč

Z nardu obecného se sbírá především oddenek, ze kterého se dá připravit odvar, nálev, ale získává se z něj i silice. Čaj z oddenku se používá při menstruačních bolestech, zažívacích potíží, pro zmírnění horečky, i jako vnitřní antibiotikum. Dále snižuje křeče, a dokonce i epileptické záchvaty. Zevně se pak odvar používá na léčení kožních infekcí.

Má rovněž uklidňující účinek a pomáhá při nespavosti, při nervovém vypětí a stresu.

Silice se pak používá pouze zevně. Nesmí se používat vnitřně! Vhodná je do různých aromalamp, protože jako aromaterapie napomáhá klidnému spánku, zbavuje nervozity, má antibakteriální i protizánětlivé účinky, pomáhá při premenstruačním syndromu.

vlasy - Nard pravý: To je nejen esenciální olej známý z indické medicíny

Silice v kosmetice

Silice z nardu pravého se hojně využívají také v kosmetice. Dokáží totiž regenerovat unavenou pokožku a dodat jí tu správnou výživu, zejména u mastné pleti pomáhají eliminovat maz. Nejčastěji se s nimi setkáme v krémech, pleťových maskách nebo pleťových vodách. Kromě toho mají silice výborný účinek i na vlasy, zejména pomáhají při vypadávání vlasů a jejich předčasném šedivění.

 

TIP:

 
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít