Jsou tací, co rybíz milují a dopřávají si toto ovoce a pak jsou ti, pro které je toto ovoce příliš kyselé, trpké. Po přečtení možná změní názor. Ti, kdo pěstují, tak v tomto období sklízí. Co s rybízem tedy během sklizně a následně také po ní?
Nyní je doba sběru, konzumace a zpracování rybízu. Klasické využití v kuchyni v podobě konzumace v čerstvém stavu, kdy tak získáte z ovoce maximum vitamínů a prospěšných látek, je zcela běžné. Sice lze jíst rybíz samotný, ale ještě lepší je, pokud si ho dáte ke snídani na vločkovou kaši, do bílého jogurtu, do tvarohu, ale také ho můžete použít klidně místo džemu, zkrátka si dát rybíz na chleba s máslem.
Další využití je samozřejmě při pečení, typický rybízový koláč, kdo by odolal. Dále se z rybízu dělají šťávy, marmelády, ale také i ovocná vína. Výhodou je, že rybíz lze i zamrazit, aniž by to pozměnilo jeho chuť.
Rybíz pro zdraví a krásu
Rybíz vyniká obsahem vitamínů, jedná se také o bohatý zdroj minerálních látek. Dokonce v 16. století černý rybíz byl lékem proti angíně a nachlazení. Kromě zmíněného vitamínu C, ovoce obsahuje karoteny, které se v organismu mění na vitamín A, což pozitivně přispívá k ochraně sliznic, jsou chráněny tak všechny sliznice v lidském těle. Toto drobné ovoce díky obsahu vápníku, železa, draslíku, manganu, jenž je dobrý na srdce, posílí však i svaly a nervy.
V lidovém léčitelství se ovoce používá i proti zánětům, hlavně v krku a ústní dutině. Rybíz je rovněž význačným antioxidantem, dokáže tak zbavit tělo volných radikálů a působí coby prevence proti rakovině. Rybíz pomáhá i léčit šeroslepost, je tak dobrý i na náš zrak. A jelikož obsahuje rutin, udržuje cévy, průchodnost krve. Ovoce, které je zásobárnou vitamínů z řady B a tím tak účelně chrání naši kůži, ale také nehty i vlasy. Pokud se potýkáte s problémem vypadávání vlasů, s poškozenými nehty, aknózní pletí, je tak velmi vhodná konzumace rybízu.
Hydratační a výživná maska z rybízu
Z ovoce si dokonce můžete vyrobit vlastní a efektivní masku. Pokud potřebujete pleť hydratovat, stačí rozmixovat černý rybíz, přidat trochu bílého jogurtu, zamíchat a nanést na obličej, nechte působit cca 20 minut a poté opláchněte vlažnou vodou. Pokud chcete své pleti dopřát výživnou masku, tak zde šťávu z rybízu smícháte s trochu vyšlehané smetany a jedním vaječným žloutkem. Opět nanést na obličej, nechat působit cca 20 minut a poté smýt vlažnou vodou. Rybíz prokáže i náležitou službu vaší pokožce po nadměrném působení slunce, tudíž maska je doslova blahodárnou vitamínovou bombou.
Péče o rybíz po sklizni
Rybíz vás obdaroval svými plody, které můžete jak patrno náramně využít, udělat mnoho pro své zdraví i krásu. Teď je třeba udělat něco málo pro váš rybíz, abyste se i příště dočkali bohaté úrody.
Po sklizni se provede tzv. udržovací řez, je dobré tak jej udělat každým rokem. Nicméně, u červeného a bílého rybízu řezem odstraníte těsně u země čtyřleté a případně pětileté větve. Zatímco u černého rybízu je lepší vyřezat již tříleté větve. Pokud by se nechali do dalšího roku, tj. čtvrtého, byla by úroda podstatně slabší, plody menší a méně i kvalitní. Postranní obrost se u černého rybízu nezakracuje, aby nedošlo ke snížení plodnosti. Větší řezné rány se ošetří latexem či štěpovacím voskem proti napadení houbovými chorobami.
Jak poznat starší neboli tříleté, čtyřleté větve apod.? Dle barvy, neboť jsou nejtmavší a zpravidla mají i silnější kůru. Po sběru plodů a průklestu koruny je třeba prokypřit půdu, přihnojit půdu a zavlažit.
Červený rybíz je neúrodnější a dle dané odrůdy plody zrají od června až do konce srpna. Plody mají typickou výraznější a příjemně kyselou chuť. Bílý rybíz je pozdější, sklízí se od poloviny července, plody jsou sladší oproti červenému rybízu. Černý rybíz se sklízí zhruba od začátku července do poloviny srpna. Plody černého rybízu jsou nejzdravější a sladce pikantní.
TIP:
Vše pro domácnost, domácí potřeby, dekoraci a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz