Když se řekne mech, vybavíme si nejspíš klidný kousek lesa. Ale dost možná také lopotu, která nás čeká, až se opět vydáme zlikvidovat jeho zelené chomáče na svém chodníku nebo v okolí domu.
Ale nemusí jít o žádnou katastrofu. Pokud nechcete, aby vaše zahrada působila zanedbaně, podívejte se, jak se s mechem vypořádávat průběžně. Není to tak těžké, jak to vypadá a pokud netrváte na jeho 100 % nebo velmi rychlém odstranění, vystačíte si i s přírodními zdroji.
Když projdete okolo, mech jednoduše posypejte…
A čím? Třeba solí nebo dřevěným uhlím. Mech často roste na zastíněných nebo vlhkých místech, a to nejčastěji na severní straně domu. A právě sem si připravte nádobky se solí nebo dřevěným uhlí. Druhá možnost je bezpečnější. Jakmile vám po grilovačce nějaké zbude, rozhoďte ho na beton, i když použít můžete samozřejmě i to čerstvé. Složky v dřevěném uhlí mech doslova nesnáší. Po čase začne ustupovat. A nemusíte se bát – není nutné se smířit s doživotním uhelným pásem před domem. Po čase účinné látky prostoupí do půdy a budete mít od mechu pokoj na několik let.
O něco kontroverznější je sůl. Určitě dobře víte, co dokáže udělat obyčejné solení silnic se zelení okolo nich, a podobného efektu byste se na své zahrádce dočkat určitě nechtěli, nebo ano? Mech tedy můžete solit jen na místech, kde tím neublížíte okolní přírodě. Vyhněte se chodníkům sousedícím se záhonky i trávníkem. Naopak bezprostřední okolí domu můžete solit zcela bez obav. Mech vezme do zaječích rychleji, než jste si nejspíš představovali.
Náš tip: Celou plochu můžete předem lehce předčistit mechanicky. Vezměte si železný kartáč, špachtli apod. Pamatujte si, že není nutné odstranit všechen mech, o to se už postará uhlí nebo sůl. Pokud dáte všemu volný průběh, půjde to také. Celý proces ovšem bude o poznání delší.
Posledním víceméně přírodním tipem je vápno. Připravte si vápenný roztok (nezapomeňte na ochranné pomůcky) a nastříkejte ho na mech. Používejte opakovaně s odstupem týdne, dokud mech zcela nezmizí. Leckdy vám bude stačit i jedna jediná aplikace. Záleží na druhu mechu i množství, které na betonu roste.
Jak na mech, který roste na střeše
Chrání vás před deštěm betonové šindele? Pak i na nich bude časem výskyt mechu problém. Předejděte potížím však a pořiďte si dlouhý měděný pruh. Ten aplikujte na obě strany střechy – samozřejmě v horní části. Díky dešťům bude tento kov oxidovat a vytvořená měděnka bude pomalu stékat po střeše dolů usazený mech nebude mít šanci a vás to nebude stát prakticky žádnou námahu.
I chemie může být řešením
Jestliže na odstranění mechu opravdu spěcháte, pak s přírodními prostředky příliš nepochodíte. V takové případě vám nezbude nic jiného, než se vydat do specializovaného obchodu. Pro začátek si dost možná vystačíte i s obyčejným Savem.
Mech nejdříve z betonu odstraňte mechanicky (třeba wapkou) a potom aplikujte Savo. Samozřejmě jen tam, kde nemůže ublížit okolním rostlinám. Savo je velmi účinným fungicidem a zpravidla nebývá nutné ani příliš časté opakování jeho aplikace
Pomoci si můžete třeba také známým Kuprikolem. Ale nepřežeňte to. Bohatě si vystačíte s koncentrací 0,5 %. A není nutné ani rozstřikování na celé „mechové pole.“ Úplně postačující bude postřik v pásech
Sáhnout je možné i po uhličitanu sodném. Mech stačí několikrát pokropit a brzy po něm nebude ani památky. A poptat se samozřejmě můžete i na přípravky, určené přímo na odstraňování mechů. Stačí se řídit návodem k použití a máte vyhráno.
Náš tip: Věděli jste, že existuje i tzv. samočistící beton? Použijte ho přibudování betonových ploch a mech nebude mít žádnou šanci.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz