mechy

Na zákeřný mech pomůže sůl i dřevěné uhlí

Když se řekne mech, vybavíme si nejspíš klidný kousek lesa. Ale dost možná také lopotu, která nás čeká, až se opět vydáme zlikvidovat jeho zelené chomáče na svém chodníku nebo v okolí domu.

Ale nemusí jít o žádnou katastrofu. Pokud nechcete, aby vaše zahrada působila zanedbaně, podívejte se, jak se s mechem vypořádávat průběžně. Není to tak těžké, jak to vypadá a pokud netrváte na jeho 100 % nebo velmi rychlém odstranění, vystačíte si i s přírodními zdroji.

Když projdete okolo, mech jednoduše posypejte…

A čím? Třeba solí nebo dřevěným uhlím. Mech často roste na zastíněných nebo vlhkých místech, a to nejčastěji na severní straně domu. A právě sem si připravte nádobky se solí nebo dřevěným uhlí. Druhá možnost je bezpečnější. Jakmile vám po grilovačce nějaké zbude, rozhoďte ho na beton, i když použít můžete samozřejmě i to čerstvé. Složky v dřevěném uhlí mech doslova nesnáší. Po čase začne ustupovat. A nemusíte se bát – není nutné se smířit s doživotním uhelným pásem před domem. Po čase účinné látky prostoupí do půdy a budete mít od mechu pokoj na několik let.

O něco kontroverznější je sůl. Určitě dobře víte, co dokáže udělat obyčejné solení silnic se zelení okolo nich, a podobného efektu byste se na své zahrádce dočkat určitě nechtěli, nebo ano? Mech tedy můžete solit jen na místech, kde tím neublížíte okolní přírodě. Vyhněte se chodníkům sousedícím se záhonky i trávníkem. Naopak bezprostřední okolí domu můžete solit zcela bez obav. Mech vezme do zaječích rychleji, než jste si nejspíš představovali.

Náš tip: Celou plochu můžete předem lehce předčistit mechanicky. Vezměte si železný kartáč, špachtli apod. Pamatujte si, že není nutné odstranit všechen mech, o to se už postará uhlí nebo sůl. Pokud dáte všemu volný průběh, půjde to také. Celý proces ovšem bude o poznání delší.

Posledním víceméně přírodním tipem je vápno. Připravte si vápenný roztok (nezapomeňte na ochranné pomůcky) a nastříkejte ho na mech. Používejte opakovaně s odstupem týdne, dokud mech zcela nezmizí. Leckdy vám bude stačit i jedna jediná aplikace. Záleží na druhu mechu i množství, které na betonu roste.

Jak na mech, který roste na střeše

mech 400x600 - Na zákeřný mech pomůže sůl i dřevěné uhlí

Zdroj foto. pixabay

Chrání vás před deštěm betonové šindele? Pak i na nich bude časem výskyt mechu problém. Předejděte potížím však a pořiďte si dlouhý měděný pruh. Ten aplikujte na obě strany střechy – samozřejmě v horní části. Díky dešťům bude tento kov oxidovat a vytvořená měděnka bude pomalu stékat po střeše dolů usazený mech nebude mít šanci a vás to nebude stát prakticky žádnou námahu.

I chemie může být řešením

Jestliže na odstranění mechu opravdu spěcháte, pak s přírodními prostředky příliš nepochodíte. V takové případě vám nezbude nic jiného, než se vydat do specializovaného obchodu. Pro začátek si dost možná vystačíte i s obyčejným Savem.

Mech nejdříve z betonu odstraňte mechanicky (třeba wapkou) a potom aplikujte Savo. Samozřejmě jen tam, kde nemůže ublížit okolním rostlinám. Savo je velmi účinným fungicidem a zpravidla nebývá nutné ani příliš časté opakování jeho aplikace

Pomoci si můžete třeba také známým Kuprikolem. Ale nepřežeňte to. Bohatě si vystačíte s koncentrací 0,5 %. A není nutné ani rozstřikování na celé „mechové pole.“ Úplně postačující bude postřik v pásech

Sáhnout je možné i po uhličitanu sodném. Mech stačí několikrát pokropit a brzy po něm nebude ani památky. A poptat se samozřejmě můžete i na přípravky, určené přímo na odstraňování mechů. Stačí se řídit návodem k použití a máte vyhráno.

Náš tip: Věděli jste, že existuje i tzv. samočistící beton? Použijte ho přibudování betonových ploch a mech nebude mít žádnou šanci.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář

CAPTCHA


Zavřít