potkan

Jak se účinně zbavit potkanů na vaší zahradě

Velcí hlodavci nejsou na vašem pozemku rozhodně ničím příjemným. U nás jde zpravidla o potkany, kteří díky své chytrosti, odolnosti a přizpůsobivosti zcela vytlačili dříve tak hojné krysy. Na druhu hlodavce však v konečném důsledku nezáleží, při likvidaci obou totiž postupujeme totožně.

Odchyt do živolovných pastí? Ano, ale…

Pokud se vám do sklepa zaběhl jen jeden zvědavý jedinec, může být použití odchytové pasti zcela jistě na místě. Potkana do ní nalákáte na kus špeku, opečené slaniny, psí nebo kočičí granule, sušenky, čokoládu nebo vanilínové aroma. Na živé zvíře si však dejte pozor. Potkan zahnaný do úzkých je velmi agresivní, takže škrábe a kouše. Navíc ho musíte vypustit několik kilometrů od domu, jinak existuje riziko, že se vám bleskurychle vrátí. A teď už navíc bude vědět, kudy se k vám domů či do sklepa dostat nejlépe.

Lepším a účinnějším postupem je proto preventivní použití odpuzovačů na vhodná místa. Na trhu existuje celá řada výrobků od známých prostředků proti psům, kočkám nebo divoké zvěři, až právě pro hlodavce nebo drobné šelmičky v čele s kunami. Stačí je nastříkat na problematická místa. Dveře od stájí, okna u kůlny, vstupy do půdních prostor apod. Nejsou vhodné pouze pro použití v interiéru – páchnou skutečně velmi intenzivně. Zpočátku opakujte ošetření 1x za tři dny, později stačí jedno až dvě stříknutí za týden.

Náš tip pamatujte si, že savé materiály okolo sebe šíří nepříjemný pach mnohem lépe. Raději tedy stříkejte na dřevo než kamenné či betonové dlaždice! A pozor na kontakt se sliznicemi a očima. Pokud se to stane, omyjte se pečlivě tekoucí čistou vodou.

potkani - Jak se účinně zbavit potkanů na vaší zahradě

Zdroj foto: pixabay

Když je třeba nasadit nejtěžší kalibr

Ovšem pokud chcete zbavit škůdců skutečně zanedbaný pozemek, kde se potkani pohybují doslova ve smečkách, s výše doporučenými radami už si nevystačíte. Nezbude vám, než sáhnout po účinnějších prostředcích. Ale pozor! Potkani jsou velmi nedůvěřiví a k novým zdrojům potravy neváhají vyslat ochutnavače. Nikdy tedy nechtějte ani nekupujte jedy, působící během několika hodin. Jedno či dvě zvířata s nimi sice zabijete, další se jim však vyhnou obloukem. Vhodné jsou spíše návnady s odloženým účinkem, které se projeví až za 3-5 dní. Ovšem pokud je omylem pozře zvědavý pes nebo kočka, nic se jim nestane.

Náš tip: Nikdy se nesnažte kombinovat více druhů pastí najednou. Dáte-li chytrým hlodavcům k dispozici najednou větší množství odlišných zdrojů potravy, začnou být přespříliš ostražití a může se stát, že nakonec neochutnají ani jednu z nabízených možností. Buďte tedy trpěliví. Každou návnadu testujte alespoň 14 dní, teprve poté přikročte k její výměně A také pozor na kontaminaci místa vaším pachem! Vždy používejte rukavice a pokud možno také čisté čerstvě vyprané oblečení!

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Zavřít