zahradnik

Zbavte se skvrn od rzi na oblečení ještě předtím, než si jich doma všimnou

Skvrny od rzi: Ne, nebudeme zastírat, že tento článek cílíme na tu část milovníků zahradničení, kteří před svým domem stále něco kutí a vylepšují. A zapomínají si na to brát montérky nebo alespoň obnošené šatstvo.

Co tedy dělat, pokud vás perfektně opravený kohoutek nebo zahradní hadice „podarovaly“ nevzhlednou skvrnou od rzi? Mnohdy si poradíte už s tím, co najdete ve sklepě nebo v zahradním domku.

Skvrnu od rzi vyčistěte okamžitě

Určitě ji nenechávejte zaschnout, nesvěřujte ji pračce apod. Rez má totiž jednu nepěknou vlastnost – časem se do textilních vláken doslova vpije a nevyženete ji odtud ani párem volů. Takže co tedy s ní?

Velmi účinným pomocníkem je citron. Zahřejte šťávu pod bod varu a pak s ní ošetřete inkriminované místo. Nejlepší bude, pokud se vám povede skvrnu namočit např. do malé misky, ale poměrně účinné bývá i obyčejné potření citronové šťávy do látky. Po několika minutách obvykle stačí rez smýt vodou. A stejným způsobem lze z oblečení odstranit i odolné skvrny od trávy.

Nemáte právě citron po ruce? Nic se neděje. Nenápadně se protáhněte do kuchyně pro prášek do pečiva nebo sodu. S vodou je rozmíchejte na jemnou pastu a tou kompletně pokryjte skvrnu od rzi. Asi po hodině působení by opět měla stačit obyčejná voda.

Drží se rez opravdu pevně? Pak spojte citronovou šťávu s působením soli. Nejdříve rez namočte, pak zasypte solí a vše pečlivě vetřete dovnitř. Oblečení pak pověste na pár hodin pěkně na sluníčko a nakonec ho můžete vyprat běžným způsobem. Tomuhle způsobu obvykle neodolá ani to nejúpornější znečištění.

Dobrou první pomocí na úplně čerstvé rezavé skvrny pak může být i podmáslí, kefír nebo jiný kysaný mléčný produkt. Vemněte je, opláchněte vodou – a tak pořád dokola, dokud nebude skvrna úplně pryč.

rez - Zbavte se skvrn od rzi na oblečení ještě předtím, než si jich doma všimnou

Zdroj foto: envato                                           skvrny od rzi

Poslední možnost pro ty, kteří mají při odstraňování rzi vážně smůlu

I přes výše uvedená opatření se čas od času může stát, že rez zkrátka drží jako přibitá. Pokud jste už vyčerpali všechny dostupné možnosti, vyzkoušejte i netradiční řešení. Vždy si však jejich působení ověřte na menším a málo viditelném místě na textilu.

Prvním tipem je kyselina citronová – stačí vám jedna lžička na sklenici vody. Nalijte na skvrnu a mněte mezi prsty, dokud rez nepustí. Poté látku dobře vyperte v čisté vodě.

A pokud jste na chatě a nemáte po ruce opravdu, ale opravdu nic, můžete vsadit i na nějaký čistič, který používáte na toaletu. Na leptavost a podráždění dýchacích cest vás asi upozorňovat nemusíme. Nicméně působení tohoto prostředku odečítejte po vteřinách a vždy ho okamžitě odstraňujte čistou vodou. Raději čistěte skvrnu na několikrát, než abyste nechali tuto chemii působit na látku v delším časovém úseku. Šance je tak 50 na 50, že se vám podaří rezavou nehodu odstranit Připravte se však na to, že spolu se rzí může pustit i barva a zvláště jemnější materiály se dokonce mohou zcela rozpadnout.

Co si pamatovat při odstraňování skvrn?

Při odstraňování skvrn buďte opatrní, zejména pokud je látka barvená. Tedy taková, která má v pračce nebo vodní lázni sklon k barvení. Při použití kyselin i chemie riskujte nenapravitelné odbarvení materiálu, které může být ve výsledku ještě viditelnější, než samotná skvrna od rzi. Vždy proto zamýšlenou metodu vyzkoušejte na jen málo viditelném místě na oděvu.

A za žádných okolností textil znečištěný od rzi nežehlete. Pokud skvrna nezmizela po praní v pračce, na nic nečekejte a na ještě vlhkou látku aplikujte některou z výše popsaných metod znovu. Pokud byste třeba zamazanou košili omylem vyžehlili, vysoká teplota by nečistoty zafixovala a jejich odstranění by poté bylo prakticky nemožné.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář

CAPTCHA


Zavřít