Anýz: Dost možná to o téhle bylince nevíte, ale její zvláštně tvarovaná voňavá semena nejsou tím jediným, co může našim mlsným jazýčkům nabídnout. Anýz se dá totiž jíst prakticky celý, a to zejména v počátcích své vegetace.
Pokud byste se chtěli pídit po semínkách, hledejte je po názvy anýz vonný, bedrník anýz nebo pod latinským označením Pimpinella anisum. Anýz patří do čeledi miříkovitých (Apiaceae) a k nám připutoval z oblasti Středomoří a Malé Asie. Jeho semínka potěší výraznou kořeněnou chutí s nasládlým ocáskem, ovšem podobnou předností se chlubí i mladá nať.
Anýz vysévejte vždy přímo na záhon
Ideálním časem pro výsev je březen a duben. Tehdy máte totiž opravdu jistotu, že vám okolíky plné semen skutečně dozrají. Pokud však chcete zkusit anýz pěstovat jen kvůli chutné nati, můžete ho vysít prakticky kdykoliv. Pamatujte jen na to, že mu trvá asi tři týdny, než vyklíčí. Ovšem vysévat ho můžete i teď na podzim, na jaře vám vzejde o to rychleji.
Snažte se semena vkládat do půdy jednotlivě a to ve vzdálenosti asi 15 cm od sebe. Anýz totiž nesnáší přesazování a k jednocení je možné přistoupit až poměrně pozdě. Semínka zasypte maximálně 20 mm zeminy a udržujte stále ve vlhku.
A jakou půdu potřebuje? Nejvíce se mu bude líbit v té humusovité, odlehčené pískem. A pokud možno ještě vylepšené drcenými vaječnými skořápkami. Anýz totiž miluje vápník a bez něj se vyvíjí jen velmi špatně.
Po třech týdnech se začnou na povrchu záhonku objevovat malé . Jako první budou vytvářet přízemní růžice a nať jako takovou teprve později. Jestliže jste je vyseli příliš hustě, musíte počkat, dokud nať nedoroste alespoň 10 centimetrů, teprve poté můžete jednotit. V případě podzimního výsevu k tomu přistupte až na jaře a nezapomeňte na důkladné zakrytí chvojím před příchodem prvních mrazů.
Mladé sazeničky jsou totiž velmi citlivé na poškození, takže buďte opatrní i při okopávání plevele. Anýz dokáže v prvních týdnech snadno zadusit, takže pozor na to. Jakmile vám anýz doroste asi do poloviny předpokládané výšky (uvádí se 30-60 centimetrů), začíná nabývat na odolnosti, což se jistě hodí. Z dalších podmínek pak potřebuje zejména sluníčko a občasnou mírnou zálivku.
Jak a kdy sklízet anýz
Pokud chcete využít čerstvou nať, vybírejte vždy tu nejmladší, starší listy jsou hořké a často až příliš aromatické. Semínka jsou pak ke sběru zralá ve chvíli, kdy začínají vypadávat z okolíků. Neobejdete se tedy bez plachty, kterou na záhonu rozprostřete, jinak byste mohli o spoustu úrody zbytečně přijít.
Samotné okolíky pak vložte do papírových kornoutů (uzavřených ve spodní části) a zavěste je vzhůru nohama na suchém a dobře větraném místě. Většina semen se postupně sama uvolní a zbytek pak musíte ze zcela suchých okolíků jednoduše vydrolit. I semínka skladujte v suchu a temnu, aby si zachovala maximum svých výživných i aromatických látek.
Co si s anýzem počít
Chceme-li využít čerstvou nať, pak s ní experimentujeme zejména v ovocných salátech, ale také v polévkách, omáčkách nebo při přípravě asijských jídel, kterým trochu vyšší aromatičnost nevadí. Stejně ji však dávkujeme s velkou opatrností. Lépe je přidat než na konci získat až příliš ovoněný pokrm.
Semínka se pak používají zejména při pečení, ale hodí se třeba i do osvěžujících limonád. Z léčivých účinků je pak nutné vyzdvihnout zejména působení proti kataru horních dýchacích cest, preventivní působení proti nadýmaní a působení proti křečím žaludku a střev. Žvýkání semen vám pak zajistí příjemně vonící dech, takže mohou nahradit často používanou žvýkačku.
Náš tip: Čaj si připravíte z jedné lžičky usušených semen a šálku horké vody. Semínka nechte vylouhovat asi 15 minut, poté přeceďte a vypijte. Užívejte 3x denně při výše zmíněných potížích.
A anýz působí i jako odpuzují prostředek vůči mnoha škůdcům. Vadí zejména švábům, rusům, ale také třeba vším.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz