Máte-li na zahradě jezírko, dost možná je čolek velký (Triturus cristatus) vaším pravidelným společníkem. I když se v blízkosti lidských obydlí nevyskytuje tak často jako čolek obecný (Lissotriton vulgaris), i tak ho lze na mnoha místech v ČR běžně spatřit.
A to zejména teď na podzim, kdy si v blízkosti své oblíbené nádrže hledá zimní úkryt, v němž by upadl do stavu strnulosti a úspěšně tak přečkal chladné měsíce. Jeho teplota je totiž závislá na teplotě okolního prostředí a pokud by vodu neopustil, jednoduše by nepřežil.
Žába s ocasem umí žít ve vodě i na souši
Čolci obojživelníky, podobně jako žáby a jim příbuzní. Potřebuje tedy k životu jak vodu, tak souš. Jeho kůže je velmi jemná a pórovitá, takže ji musí tenhle krasavec neustále udržovat vlhkou. Na suchých místech a na slunci ho tedy nenajdete. Přes den se ukrývá pod kameny nebo na jiných vlhkých místech a v noci vyráží na lov.
Na zahradě vám může skvěle pomoci s redukcí nejrůznějšího hmyzu, červů a měkkýšů. Ovšem na jaře (toto období se kryje s třením ryb) se vrátí do vody, kde zůstane až do pozdního léta. Tady se živí nejrůznějšími vodními korýši, potěrem žab a leckdy dokonce i svým vlastním potomstvem.
Svou kořist loví za pomoci lepivého jazyka. Nejdříve ji zaměří za pomoci zraku a potom udeří. Neunikne mu ani sebemenší pohyb. Ve vodě mu navíc v orientaci a přesném zaměřením kořisti pomáhají zvláštní buňky, umístěné po stranách těla. Zaznamenají jakékoli chvění i tlakovou vlnu. Samotný lov je pak už skoro sázka na jistotu.
Může mě čolek kousnout?
Určitě ne. Má sice zuby, ty však nejsou ke kousání vhodné Pomáhá si s nimi pouze pevně uchopit a podržet kořist. Pokud tedy budete potřebovat tohle čilé zvířátko přemístit na jiné místo, můžete ho klidně bez obav uchopit do rukavice nebo klidně holou rukou.
Máte na zahradě kluky nebo holky?
V období rozmnožování poznáte pohlaví svých vodních společníků snadno. Samci totiž naroste typický velký hřeben, kterým láká samičky a ukazuje jim, že je zdravý a silný. Samec je také znatelně menší než samice.
Samotné páření je u čolků velmi zajímavé. Nedochází totiž k přímému kontaktu. Samec uzavře své spermie do speciálního váčku (spermatoforu) a ten poté upustí do vody. Samice ho poté musí sebrat a zasunout si ho do kloaky, která se nachází na spodní straně jejího těla.
Pro samce tím vše končí, ovšem samička je na samém začátku cesty. Dokáže totiž poté naklást 200-300 vajíček. Jejich shluky byste však ve vodě hledali marně. Klade je jednotlivě a každé z nich pečlivě zakryje vodními rostlinami. Vývoj vajíček trvá asi tři týdny. Poté se z nich líhnou zcela průsvitné larvy s keříčkovitými žábrami, které jim pomáhají získat z vody cenný kyslík. Zprvu se živí planktonem, poté přijdou na řadu i další vodní organismy.
Jak to má čolek s regenerací
Tu největší zajímavost jsme si však nechali nakonec. Čolek velký (a všichni i jeho příbuzní) se během života několikrát svléká. Většinou svlečku sežere, ale čas od času ji můžete vidět také zachycenou na vodních rostlinách. Je zcela průsvitná a narazíte na ni spíše náhodou. A právě díky pravidelnému svlékání má čolek jednou velkou výhodu – dokáže nahradit jakoukoli chybějící končetinu. Pokud mu tedy nechtěně ublížíte, nemusíte si dělat výčitky.
Největší schopnost regenerace mají mladí jedinci, postupně o ni však přicházejí. Stará zvířata pak už leckdy nejsou tohoto procesu schopná vůbec. A kolika let se čolek dožívá? Průměrně okolo deseti, přičemž první dva roky žije ve formě larvy přímo ve vodě. Jakmile se tak na vaší zahradě čolci objeví, hned tak nezmizí, pokud jim nevezmete vhodné podmínky k životu.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz