operna zed

Pozemek ve svahu a opěrné zdi. Co si pohlídat

Opěrná zeď na příkrý svah: Vlastníte stavební parcelu, která se nachází v opravdu nepříjemně příkrém svahu? Pak určitě budete muset začít řešit systém nějakých opěrných zdí. Zajímá vás, jaký materiál je pro jejich vybudování nejvhodnější a na co si ještě dát pozor?

Ať se na to podíváme z jakékoliv strany, je svahovitý terén vždy velkou výzvou pro všechny, kdo se s ním pokouší pracovat – od majitele pozemku až po zahradního architekta. Ve hře jsou samozřejmě vždy i zvýšené finanční náklady a nezáleží na tom, jaký projekt se tu budete snažit realizovat. Neobejdete se samozřejmě bez pečlivě připraveného projektu, který bude počítat právě i s opěrnými zdmi.

Cihly vhodné nejsou, beton naopak ano

Většina stavebních firem vám jednoznačně doporučí beton, nejde však o jedinou volbu, velmi dobře lze použít i přírodní kámen nebo použití přírodních suché zídky. Naopak jistě nelze doporučit cihly.

Pokud se vrátíme zpět ke vhodným materiálům, pak zjistíme, že v případě všech výše zmíněných jde o skvělou volbu. Nevyžadují totiž žádnou dodatečnou izolaci, což vám při výstavbě zdí ušetří čas i peníze. Zaměřit se tedy můžete jen na odvod vody v zadní části (což důrazně doporučujeme) a to například za pomoci drenáže nebo nopové fólie. Voda musí mít zajištěn volný odtok, což se neobejde ani bez zabudování systému trubek.

Je jasné, že celý projekt musí schválit jak zahradní architekt, tak i specializovaný statik. Pokud chcete předejít vytvoření skryté protivláhy, jež se často objevuje u paty zdi, použijte nejlépe beton. Není třeba se bát jeho estetické funkce. Nic totiž nebrání jeho následnému obložení například štípaným přírodní kamenem apod. Vždy však dbejte na stabilitu. Všechny součásti musí být maximálně bezpečné a stabilní.

kamen - Pozemek ve svahu a opěrné zdi. Co si pohlídat

Zdroj foto: pixabay                                          opěrná zeď

Jak na hotové suché zídky z betonu

S výstavbou zídky se samozřejmě nemusíte trápit vlastním silami. Klidně vsaďte na ty, které lze pořídit už hotové, a které stačí jen sestavit na místě z vhodných betonových prvků. Vybírejte je zejména podle výšky použití, a dále pak podle technologických pokynů. Všeobecně například platí, že se zídky vždy skládají mírně nakloněné oproti svahu, tedy nikoli v jedné „linii“ s ním. Pokud to dodržíte, zlepšíte tím jejich funkci.

U velmi prudkého svahu pak doporučujeme vsadit na betonové „hrníčky“ alias tvarovky, jež se vyplňují hlínou a následně skládají na sebe. Položte je na betonový základ a máte hotovo. Pro dokonalý dojem je pak ještě nechte porůst plazivými rostlinami Pokud jim dáte čas, hladce celou zídku schovají.

Pomoci může i gabion

Pokud se vám do stavění zídek příliš nechce, vsaďte na drátěné konstrukce vyplněné kameny nebo obdobným materiálem. Znát je můžete jako gabiony. Kamenivo v koších je dost stabilní už díky svojí váze. Do velmi prudkých svahů se však nehodí, jejich realizace by byla velmi obtížná.

Když potřebujete zejména snadnou údržbu

Samotná koncepce výstavby na svahu by však neměla zahrnovat jen zídky. Zvažte také následnou údržbu celého prostoru. Sekání trávy tu nebude příliš komfortní, proto co nejvíce míst osázejte keři nebo stromy, jež takovou údržbu nevyžadují.

A jak si poradit s komunikacemi? Pokud chcete celý prostor maximálně sjednotit, použijte pro vybudování schodů právě prvky z opěrných zdí. Možné je použít také přírodní kámen nebo třeba dřevo. Určitě se vyhněte dlouhým betonovým chodníkům, jež celý svah jen zbytečně zaplňují a nepůsobí vůbec esteticky.

Posledním důležitým bodem je také dostatečný odstup těchto prvků od zadní části domu. Pokud totiž prvky svahu natáhnete až k zápraží, budete se muset pravděpodobně velmi brzy potýkat s pocitem stísněnosti a diskomfortu, což je přesně to, čemu jste chtěli při stavění ve svahu předejít, že ano?

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář

CAPTCHA


Zavřít