Rebarbora: Říká se jí všelijak, ovšem pokud ji na zahradě máme, většinou se na přelomu jara a léta dostáváme k zásadní otázce: co s ní? Není divu, když se reveni kadeřavé (Rheum rhabarbarum) alias rebarboře někde daří, dokáže to pořádně rozparádit.
Znát ji můžete také pod názvy reveň vlnovitá nebo reveň rebarbora. Původně pochází ze střední Asie, ale u nás se jí daří přímo skvěle. Ale pokud čekáte recept na nějaký zaručené chutný koláč nebo pikantní zavařeninu, pletete se. Ukážeme vám, jak vám může úplně obyčejná rebarbora pomoci při úklidu kuchyně.
Kyseliny ve stonku si poradí i s tou nejodolnější špínou
Zaměříme se teď na čištění hrnců a pánví. Jde nám zejména o opravdu nepříjemné připáleniny, anebo naopak o přischlé mastné stopy, které nedokáže odstranit ani ten nejintenzivnější program v myčce. Samozřejmě – můžete tohle nádobí dlouhé hodiny odmáčet a poté jako bonus drhnout. Ale proč, když je všechno mnohem jednodušší?
Jde o trik francouzských hospodyněk, ale bez potíží ho uplatníte i u nás. Stačí, když vezmete hrnec nebo pánvičky, které potřebujete vyčistit, nalijete do nich horkou vodu a postavíte na sporák. A teď přijde to kouzlo. Přihoďte velký stonek rebarbory – délkou by měl zhruba odpovídat průměru dna. Vše zapněte a 10 minut povařte (počítáno od doby varu). A co se bude dít dál?
Kyseliny v rebarboře spolu s horkou vodou se postarají o to, aby všechny nečistoty velmi rychle zatáhly drápky a pustily se z čištěného povrchu. Takže jakmile voda vychladne, bude vám k dočištění stačit už jen houbička a v případě opravdu odolné mastnoty běžný prostředek na nádobí.
Náš tip: Tento způsob čištění lze použít na všechny druhy hrnců a pánví včetně těch teflonových. U nich si jen dejte pozor při závěrečném dočišťování – doporučujeme používat pouze měkkou stranu houbičky.
Nemáte rebarboru? Nevadí
Že se vám právě letos neurodilo nebo jednoduše nechcete plýtvat tak báječnou surovinu na něco tak podřadného, jako jsou domácí práce? Pak se inspirujte našimi dalšími tipy. Věděli jste například, jaká kouzla zvládne v této oblasti jedlá soda? Opravdu velká, ovšem musíte ji použít tím správným způsobem.
Nejdříve nasypte na pánev trochu silnější vrstvu. Poté naplňte větší šálek asi do třetiny octem a dolijte horkou vodou. Nalijte na pánev a opět 10 minut povařte. Většina nečistot se pustí a pánev bude zase jako nová. K dočištění vám pak bude leckdy stačit i obyčejný ubrousek.
A jestliže vás trápí spíše obtíže se skleněnými pekáči, z nichž často nelze nánosy tuku dostat ani drátěnkou, pak vsaďte na alobal. Zmačkejte ho do větší kuličky, přiberte si rukavice (aby neklouzal) a pusťte se do drhnutí. Uvidíte, že uspěje i tam, kde jste doteď pouze selhávali.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz