Také nedáte dopustit na svěží letní saláty, jejichž základ tvoří listová zelenina? Pak vsaďte na prapůvodce všech těchto receptů, jímž je hlávkový salát (Lactuca sativa).
Možná to nevíte, ale jde o jeden z nejstarších masově využívaných druhů zeleniny na světě. S jeho pěstováním se začalo ve Středomoří a velmi si ho oblíbili kupříkladu staří Egypťané. Ale protože byl tak chutný a dařilo se mu téměř všude, rychle si jeho semínka či sazenice vzali s sebou i nejrůznější obchodní výpravy a dnes tak tohoto krasavce najdeme po celém světě.
Neudělejte první chybu už při nákupu
Jen málokdo z nás si salát předpěstovává sám. Pokud se vám do toho přece jenom chce, pak byste si měli pamatovat, že semínka je nutná vysít cca 10 týdnů před plánovanou výsadbou a po vzejití je musíte ihned sjednotit. Není na tom nic těžkého. Ovšem vzhledem aktuálním termínu bude mnohem lepší vsadit na sazenice.
Protože však hlávkového salátu pěstujeme hodně, obvykle se snažíme při nákupu tak trochu ušetřit a na tržištích obcházíme stánky, kde nám nabídnou ty nejlepší ceny. Ničemu to nevadí, jen si dejte pozor, aby vám nebyly nabízeny příliš mladé sazenice. Chtějte takové, které mají už dva páry pravých listů – nebo ještě lépe o jeden navíc. Ty se ujmou zaručeně nejlépe a rychle vám vydají úrodu. Už po třech měsících a leckdy i o něco dříve tak budete moci sklízet.
Sázíte salát příliš hluboko? Děláte velkou chybu
Záhonek pro vysazení salátu musíte důkladně připravit. Zbavte ho plevelů a kamínků a dobře prokypřete. Bude se hodit i mírné zavlažení, abychom mladé rostliny sázeli do vlhké půdy. Pozorně si je prohlédněte a nikdy nesázejte hlouběji, než je jejich původní kořenový bal. Pokud koupíte prostokořenné, pak si pamatujte, že hlávkové saláty se vždy sází velmi mělce.
Jejich kořenům se zkrátka v hlubší vrstvě zeminy nedaří. Umí si déle probojovávat nahoru a to samozřejmě zpozdí vývoj sazenic, takže se své úrody dočkáte až za velmi dlouhou dobu (a leckdy vůbec ne). A co vzdálenost? Běžně se doporučuje spona 25×25 centimetrů, ovšem velkohlávkovým odrůdám ještě k oběma hodnotám 10 centimetrů přidejte (tedy 35×35 cm).
Jak na správnou zálivku
Vzhledem k tomu, jak mělce se kořeny salátu nacházejí po povrchem půdy, je jasné, že bude velmi náročný na vysychání. Myslete na to a často ho zalévejte. Ovšem musíte to dělat správně, jinak si spíše koledujete o podehnívání hlávek a výskyt plísně salátové (Bremia lacutcae), jež dokáže rychle zdecimovat celý porost.
Není ovšem jedno, kdy salát zaléváme. Všeobecně platí, že by měl co nejrychleji oschnout – právě kvůli výše zmíněným negativním jevům. Nejlepší dobou pro zálivku je tedy ráno. Pokud ho pěstujete ve skleníku, pak nezapomeňte ani na dobré odvětrávání. Bez toho to totiž nepůjde. A není nutné se obávat nastydnutí sazenic – průvan salátu opravdu, ale opravdu nevadí.
Co si počít se salátem, který vybíhá do květu
Možná jste se s termínem výsadby tak trochu přehmátli nebo vás zkrátka zaskočily vysoké teploty. I to se může stát a salát jakéhokoli druhu má poté tendenci vybíhat do květu (byť některé odrůdy jsou k tomu samozřejmě náchylnější). V takovém případě musíte rychle zasáhnout, protože květ připravuje ceněné listy o jejich chuť, křehkost i šťavnatost.
Pokud tedy podobné tendence zaznamenáte, na nic nečekejte a salát okamžitě skliďte. V lednici vám ve vlhké textilii vydrží i několik dní, což je dost času na jeho zpracování anebo alespoň podělení mezi sousedy. Střed bohužel budete muset vyhodit, ale zbytek rostliny je ještě vcelku bez problémů poživatelný.
Na jaké odrůdy salátů vsadit
Pokud se chcete vyhnout brzkému vybíhání do květu nebo jednoduše bydlíte v oblastech, kde se i v červnu objevuje nepříliš přívětivé počasí, zvolte si tu správnou odrůdu, které se bude dařit i ve vašich specifických podmínkách.
Očekáváte pozdní příchod mrazíků nebo studeného deště? Perfektním typem pro vaše potřeby je raná odrůda Deon, jež vás potěší i kompaktními hlávkami a hladkými, světle zelenými listy. Dokáže poměrně dlouho růst i pod netkanou textilií a žádná nepřízeň počasí ji tedy nezaskočí.
Máte obavy z plísně salátové nebo potřebujete salát, který jen pomalu vybíhá do květu, takže budete mít dost času na jeho zpracování? Pak se na trhu poptejte po odrůdě Major. Snáší poměrně dobře i menší rozestupy mezi sazenicemi a i ona se přizpůsobí pěstování pod netkanou textilií nebo porofólií. Záleží jen na vás, čemu dáváte na záhoncích přednost. A nebojte se – i při tomto způsobu pěstování zůstanou listy této salátové odrůdy tak křehké a jemné, jak je máme rádi.
Skvělým tipem pro celoroční pěstování je pak odrůda Merkurion, jež se přizpůsobí opravdu jakýmkoliv podmínkám. Potěší vás především svými opravdu velkými hlávkami – ty největší mohou vážit i 380 gramů. Přitom se však nijak neroztahuje do strany a zůstává krásně kompaktní. Její listy jsou spíše tuhé s barvou mladého hrášku. A s tou přizpůsobivostí to myslíme opravdu vážně – nevadí jí totiž ani chlad, ani vysoké teploty A je rezistentní vůči plísní salátové a dokonce i vůči obávané mozaice salátu virového původu.
Jak vidíte, na pěstování salátu opravdu vůbec nic není, pokud zvolíte ty správné postupy – a sazenice. Na trhu se proto vždy ptejte prodejců po názvu odrůdy. A pokud nebudou vědět, jděte raději o dům dál. Mohli byste být totiž nepříjemně překvapeni. Nenechte se nalákat na slovíčka jako „univerzální“ nebo „ta vám určitě půjde, pane.“ Nejdou-li ruku v ruce se správným názvem, nemusí znamenat vůbec nic. A koneckonců kvalitní prodejce by měl vědět, co mu vyrostlo ve skleníku, nebo ne?
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz