Škála přírodních prostředků při péči o okurky je velmi pestrá. S oblibou používáme například zelenou skalici, manganistan draselný, sodu, ocet, mýdlo, kyselinu boritou, amoniak anebo právě jód.
Pokud chcete vsadit na úplně nejlevnějšího pomocníka, kterého navíc budete mít vždy po ruce díky domácí lékárně, pak to bude právě jód. A jaké jsou jeho výhody? Budete překvapeni. Ovšem stejně důležité je dodržovat vždy tu správnou koncentraci. A nezáleží na tom, zda právě připravujete prostředek proti plísni šedé či bakterióze anebo chcete použít jód jenom jako hnojivo.
Co si pamatovat při použití jódu
Jestliže byste ho rádi používali jen preventivně a takříkajíc pro strýčka Příhodu, pak si pamatujte, že jeho koncentrace by neměla překročit jedno procento. Řiďte se tedy sílou uvedenou na obalu jódu a nařeďte ho v tom správném množství vody.
Při hnojení pak zvyšte koncentraci o trochu více, ne však na pět procent. A pamatujte si také, že jód je při boji proti nejrůznějším chorobám perfektní jen ve chvíli, kdy zachytíte jejich rozvoj na samém počátku. S již rozvinou pohromou bojovat neumí, tady budete muset chtě nechtě vsadit na chemii. Naopak použitím jódu byste si zbytečně uškodili, protože byste nasazení účinnějších prostředků oddálili až do okamžiku, kdy by již mohlo být na záchranu úrody pozdě.
Měli byste vědět: Použitím nadměrné koncentrace jódu můžete své rostliny nechtěně popálit nebo je dokonce zcela zahubit.
Proti prvním známkám plísně zakročte co nejradikálněji
A co dělat, když se i přes veškerou péči na vašich rostlinách některé známky onemocnění objeví? U okurek začíná většina obtíží na stonku, takže jakmile si všimněte hnědých nebo dokonce černých skvrn, pak ihned zakročte. A jak na to? Vezměte dva díly vody a přidejte k ním jeden díl jódu. Roztok důkladně promíchejte a ihned použijte. Jednoduše namočte do tekutiny vatovou tyčinku a opatrně ošetřete všechna postižená místa i jejich blízké okolí. Zahubíte tak choroboplodné zárodky plísní i dalších nemocí. V případě potřeby je možné tento zákrok po dvou až čtyřech dnech zopakovat.
Jód tvoří skvělou dvojici i s mlékem a kefírem
O ošetřování okurek mlékem jste nejspíš už slyšeli. Říká se, že laktóza dokáže okolo listů utvořit ochranný film, přes který škůdci ani choroby neproniknou. A to i přes to, že je velmi tenký a pouhým okem ho neuvidíte. A jak ochranný postřik pro okurky vyrobit? Budete potřebovat jeden litr mléka. Mělo by být co nejkvalitnější, ideálně z domácího chovu. Pokud to štěstí nemáte, pak vsaďte alespoň na to co nejčerstvější třeba od farmáře.
Mléko rozmíchejte v deseti litrech vody a přidejte k němu 25-30 kapek jódu. Dále je možné přidat i jednu lžíci tekutého mýdla, ale není to nutné. To přichází na řadu ve chvíli, kdy pozorujete první známky obtíží, jako prevence je spíše zbytečné. Vše důkladně promíchejte a přelijte do postřikovače. Aplikujte na listy okurek až do skanutí, a to i na jejich spodní stranu.
Místo mléka můžete použít takto kefír nebo podmáslí, aplikaci pak opakujte každých 10-14 po celou vegetační sezónu. Ale pozor, tento prostředek právě příliš nevoní, takže na to buďte připraveni. Skleník poté doporučujeme dobře odvětrávat, při aplikaci na volné ploše záhonu to až tolik vadit nebude. Jde ovšem o osvědčený postup, uplatňovaný celými generacemi zahrádkářů, tak proč ho nezkusit?
Kde je možné ještě jód použít
Stejný preventivní roztok 1% jódu se hodí i pro rajče jedlé, nazývané také lilek rajče (Solanum lycopersicum, synonymum Lycopersicon esculentum Mill.). Uplatníte na něj i zmíněnou akutní pomoc ze dvou dílů vody a jednoho dílů jódu. Postřik z mléka však raději nezkoušejte, rajčatům obvykle příliš dobře nedělá.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz