tykve

Jak hnojit tykve, které mají jen plané květy a další triky pro zahradníky

13.7.2021
2 411 Zobrazení

Jak hnojit tykve? Mít velkou úrodu tykví všeho druhu často znamená onen významný rozdíl mezi začínajícími zahrádkáři a skutečnými profesionály. A přitom tykve nejsou na pěstování zase tak náročné, stačí se jen seznámit s několika triky.

A odpusťte nám malý chyták z nadpisu, tykve samozřejmě žádné plané květy nemají. Ve skutečnosti je jejich cyklus o něco složitější. Pokud mu však přijdete na kloub, už nikdy k podobným přehmatům nedojde.

Ruční opylování je opravdu jednoduché, chce to jen vzít za správný konec

V první řadě si řekneme, kolik „typů“ tykví na našem trhu máme. Možná vás to překvapí, ale jsou tu hned tři:

  • Cucurbita maxima
  • Cucurbita Pepo
  • Cucurbita Moschata

Stačí si zapamatovat následující: C. maxima pod sebou zahrnuje zejména dýně hokaido všeho druhu. C. Pepo je asi nejrozšířenější, patří pod ni třeba patison, cuketa apod. A konečně C. Moschata představuje především oblíbenou dýni muškátovou. Na sáčku je samozřejmě druhovým jménem uvedeno ještě další, které určí konkrétní odrůdu dýně, její tvar, barvu apod.

Když sprašovat mezidruhově a kdy naopak ne

Pokud chcete jen posílit úrodu, pak si pamatujte, že navzájem lze sprašovat květy z tykví vždy jedné z těchto skupin, navzájem to nikdy fungovat nebude (to dokáží jen vědci v laboratořích a občas nějaký přírodní genetický šotek).

Tuto jejich vlastnost však můžete využít pouze ve chvíli, kdy se těšíte pouze na velkou úrodu. Nebojte se, sprášení cukety s patisonem výsledné plody nijak neovlivní. Pokud pěstujete patison, urodí se vám zkrátka patison se vším všudy. Problém by nastal v případě, kdybyste si chtěli nechat jeho semena na další výsev.

To už vhodné není, protože výsledkem bude prapodivný kříženec, který nemusí mít přesně ty žádoucí vlastnosti, které po něm chcete (ovšem experimentům v této oblasti se samozřejmě bránit nemusíte).

tykev 600x338 - Jak hnojit tykve, které mají jen plané květy a další triky pro zahradníky

Zdroj foto: pixabay

Jak správně opylovat tykve a co s planými květy

Každý trochu pokročilý zahrádkář ví, že tykve mají dva druhy květů – samčí a samičí. Samčí vyrůstají na zcela rovném stonku a samičí mají pod sebou bambulku (laicky řečeno). A jako první se vždy objevují květy samčí. To je zkrátka fakt a tykve to tak mají všude na světě. Nejde o plané květy, jak se mnoho zahrádkářů domnívá.

Je třeba vytrvat a objeví se i ty samičí. Teprve poté může samozřejmě dojít ke vzniků plodů, takže nepanikařte, nehledejte speciální výživu ani nic podobného. Pokud jste tykve dobře pohnojili kompostem, dostaví se první plody co nevidět. A když chcete úrodu podpořit, jednoduše si tak trochu zahrajte na včelku. Stačí utrhnout dva až tři samčí květy a těmito oplodnit jeden samičí. Jen jeden nestačí (samčí květy je možné používat i opakovaně).

Jak si zajistit čisté oplodnění pro nezměněná semena

Prozatím jsme si ukázali, jak zvýšit plodnost tykví jednoduchým zákrokem. Ovšem chcete-li si příští rok vysít úplně ty samé a nechcete nebo nemůžete si pro jejich semena zajít do obchodu (což je třeba u krajových odrůd skoro nemožné), tak v takovém případě si musíte pojistit, aby se na květy nedostala žádná včelka dřív než vy. Večer před jejich rozvinutím (k tomu vždy dochází ráno) je proto slepte obyčejnou textilní náplastí. Ty „zralé“ poznáte podle žlutých nebo oranžových konců. Okolo poledne poté květy rozbalte. Samčí utrhněte a rozeberte.

Stále dávejte pozor na včelky. Květy totiž opravdu silně voní a jakmile vám na ně sednou, musíte je vyhodit. Oplodněte vybraný samičí květ (nebo více) a opět ho slepte. Do večera poznáte, zda se vše povedlo – zdvojnásobí totiž svůj objem, poté ho můžete osvobodit a ponechat jeho osudu. Poznačte si ho však nějakým vhodným způsobem. Nejlepší je provázek, přivázaný přímo na stonku.

Přilákejte k sobě na zahradu více opylovačů

Že si na včelu hrát nechcete a o získání nedotčených semen vám také nejde? Tak nechte čmeláky a včely, aby vše potřebné odvedli za vás. Není to tak těžké, jak to vypadá. Tykve totiž nakvétají zejména v červenci a srpnu a to je právě období, kdy toho na loukách a okolních zahradách zase tak moc nekvete, takže přilákat opylovač nebude tak těžké.

Stačí rozmíchat med v trošce vody, roztok přelít do rozprašovače a květy s ním opatrně porosit. Do půl hodiny se budou hemžit hmyzími návštěvníky a o vaši úrodu tykví bude zaručeně postaráno. Trik můžete samozřejmě používat opakovaně ve chvíli, kdy rostlina začne po utržení plodů opět nakvétat. Mimochodem – jakmile necháte některý z nich dozrát, vývoj dalších se zastaví. Tykve na semínka proto opylujte až na sklonku léta, abyste o úrodu nepřišli.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář