Svízel přítula: Při toulkách přírodou jistě narazíte na bylinku, která je hodna svého jména. Ráda se přichytává na oblečení, ale i srst zvířat. Může se vám to zdát nepříjemné, ale bylinka nám umí pomoci se spoustou zdravotních neduhů.
Svízel přítula (Galium aparine) je původní v Evropě a západní Asii. Byl zavlečen téměř do celého světa, u nás se vyskytuje poměrně hojně po celém území. Roste jako plevel na polích, úhorech, kolem vodních toků, na rumištích, v zahradách a příkopech.
Dorůstá do výšky 20-150 cm, lodyha je přímá a většinou větvená. Květy jsou drobné a uspořádané do vrcholíku, bravy bílé až nazelenalé. Plodem je dvounažka pokrytá háčkovitými chloupky.
Účinky na zdraví
Svízel má silné očistné vlastnosti. Zejména co se týká jater, slinivky, sleziny a ledvin. Vhodné je i pro lidi, kteří trpí poruchami lymfatického systému. Pomáhá také při chudokrevnosti. Doporučuje se při tvorbě žlučových a ledvinových kamenů.
Zevně se využívá na kožní nemoci, akné, ztvrdlou a vrásčitou kůži, různé rány či vředy. V dřívějších dobách si ženy, když se blížil porod, vytíraly postel svízelem. Bylo to údajně podle panny Marie, která si bylinkou před porodem změkčila lože.
Svízel se popíjí jako doplněk léčby při chorobách nervového původu a epilepsii. Také má pomáhat při vodnatelnosti a různých ledvinových chorobách.
Mast ze svízele
Na hojivé mazání využijeme jako základ máslo. To necháme povolit při pokojové teplotě. Ze svízele získáme trochu čerstvé šťávy a smícháme důkladně s máslem. Uchováváme v lednici. Využít lze i domácí sádlo nebo vazelínu.
Čaj si připravíme tak, že jednu čajovou lžičku přelijeme vroucí vodou a necháme 15 minut luhovat. Pro očistnou kůru při vážnějších chorobách nebo neuralgických bolestech doplníme svízel o kopřivu, řebříček a měsíček. Kůra by měla trvat 14 dní a potom následuje pauza.
Svízele je více druhů
V naší přírodě potkáme více druhů svízele. Kromě svízele přítuly potkáme nejčastěji svízel syřišťový, svízel vonný (mařinka) a svízel povázka.
Svízel syřišťový má vrcholové květenství žluté, využívá se při chorobách ledvin, zástavě močení, při močových kamenech a také je považován za afrodisiakum. Tlumí únavu, ospalost a vyčerpání. Žvýkání čerstvé nati je velmi účinné při paradentóze.
Svízel vonný zná mnoho lidí pod starším názvem mařinka vonná, pomáhá například s bolestmi hlavy, menstruačními křečemi nebo na snadnější usínání. Dříve lidé bylince přisuzovali velkou léčivou moc.
Svízel povázka má očistné vlastnosti (čistí lymfu a krev), podporuje funkci ledvin a sleziny, zvyšuje obranyschopnost a hojí ekzémy. Pomáhá lépe trávit mléko a mléčné produkty. Má schopnost srážet mléko, čehož lidé dříve využívali při výrobě sýra.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz