Na podzim nastal čas sklízet brambory. Ať už jich máte jen malý záhonek, nebo políčko na větší zahradě, budou se vám hodit následující rady.
Kdy sklízet
Je to častá otázka: kdy? Ano, a pokaždé je to jiné. Řiďte se tím, kdy je nať úplně suchá a můžete ji snadno vytrhat. Tehdy jsou určitě zralé. Pokud ale potřebujete, aby vám ve sklepě dlouho vydržely, můžete je sklízet ještě o týden nebo o 14 dní později, protože v zemi se tolik nekazí.
Jak sklízet
Sklízejte za slunného počasí nebo polojasna, nikdy ne po dešti – byly by špinavé a půda příliš těžká. Použijte motyku srdcovku a brambory z hrůbků jen lehce vyhrábněte, nikdy nekopejte silou, protože byste je mohli nakopnout a takové hlízy nevydrží. Poté je vyberte rukou a zhruba očistěte od hlíny. Dávejte je stranou od řádku, na kterém pracujete.
Nechte je oschnout a poté znovu dočistěte. Přitom je rovnou přebírejte. Vyhoďte všechny příliš malé hlízy, zelené nebo nazelenalé, nakopnuté brambory nebo brambory, které napadla plíseň.
Ostatní můžete přebrat do kbelíků nebo košíků a roztřídit na větší a menší hlízy. Ty větší se hodí na loupání a vaření bez slupky, ty menší pak na vaření ve slupce (na knedlíky apod.).
A jak je tedy správně skladovat
Nejlépe je skladovat v bedýnkách, které jsou prodyšné, ale neplnit je úplně celé. Stavět můžete i několik beden na sebe, ale pod nejspodnější bednou by měl proudit vzduch – může být postavena třeba na obrácené dřevěné bedýnce. Poslední bednu brambor zakryjeme tmavým pytlem nebo netkanou textilií, aby na brambory nesvítilo světlo a nezačaly klíčit.
Jak udržovat brambory v kondici po celou zimu
Bramborám ve sklepě pravidelně větrejte, ne ale za mrazu. Také byste měli jednou za čas brambory projít a přebrat, kdyby se tam objevily nahnilé nebo plesnivé kusy.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz