brambory

Brambory – jak je sklízet, skladovat a udržovat dlouho zdravé

Na podzim nastal čas sklízet brambory. Ať už jich máte jen malý záhonek, nebo políčko na větší zahradě, budou se vám hodit následující rady.

Kdy sklízet

Je to častá otázka: kdy? Ano, a pokaždé je to jiné. Řiďte se tím, kdy je nať úplně suchá a můžete ji snadno vytrhat. Tehdy jsou určitě zralé. Pokud ale potřebujete, aby vám ve sklepě dlouho vydržely, můžete je sklízet ještě o týden nebo o 14 dní později, protože v zemi se tolik nekazí.

Jak sklízet

Sklízejte za slunného počasí nebo polojasna, nikdy ne po dešti – byly by špinavé a půda příliš těžká. Použijte motyku srdcovku a brambory z hrůbků jen lehce vyhrábněte, nikdy nekopejte silou, protože byste je mohli nakopnout a takové hlízy nevydrží. Poté je vyberte rukou a zhruba očistěte od hlíny. Dávejte je stranou od řádku, na kterém pracujete.

Nechte je oschnout a poté znovu dočistěte. Přitom je rovnou přebírejte. Vyhoďte všechny příliš malé hlízy, zelené nebo nazelenalé, nakopnuté brambory nebo brambory, které napadla plíseň.

Ostatní můžete přebrat do kbelíků nebo košíků a roztřídit na větší a menší hlízy. Ty větší se hodí na loupání a vaření bez slupky, ty menší pak na vaření ve slupce (na knedlíky apod.).

brambor - Brambory – jak je sklízet, skladovat a udržovat dlouho zdravé

Zdroj foto: envato

A jak je tedy správně skladovat

Nejlépe je skladovat v bedýnkách, které jsou prodyšné, ale neplnit je úplně celé. Stavět můžete i několik beden na sebe, ale pod nejspodnější bednou by měl proudit vzduch – může být postavena třeba na obrácené dřevěné bedýnce. Poslední bednu brambor zakryjeme tmavým pytlem nebo netkanou textilií, aby na brambory nesvítilo světlo a nezačaly klíčit.

Jak udržovat brambory v kondici po celou zimu

Bramborám ve sklepě pravidelně větrejte, ne ale za mrazu. Také byste měli jednou za čas brambory projít a přebrat, kdyby se tam objevily nahnilé nebo plesnivé kusy.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář