Hnojení banány: banány jsou pro organismus člověka velmi prospěšné, a to zejména kvůli bohatému obsahu živin. Ovšem správnou výživu dokáží poskytnout i rostlinám, musíte je jen používat správně. Využijete jak již nepotřebnou slupku, tak i banánovou dužinu. A jaké zásady dodržovat?
Především vybírejte banány vždy co nejzralejší. Ideální jsou ty, na jejichž povrchu se již začínají objevovat hnědé skvrny (samozřejmě nesmí jít o hnilobu). Z těch získáte výživných látek nejvíce.
Proč se vlastně vyplatí hnojení banánem
Z minerálů obsahuje toto ovoce zejména draslík, zinek, mangan, železo, vápník a dokonce i nějakou tu měď. A nesmíme zapomenout ani na vitamíny B12 či vitamin B6, ale také C, D a E či beta karoten a další prospěšné složky. I proto se banánové slupky leckdy používají i v lidovém léčitelství – přikládají se na rány, připravuje se z nich čaj apod.
Jak na přípravu účinného hnojiva z dužiny
Chcete-li své rostliny vyživit hned a myslíte si, že každá minuta je drahá, pak vhoďte do mixéru dužinu ze zralého banánu. Vzniklou hmotu pak nařeďte vodou, přičemž vám na jeden banán postačí necelého půl litru. Rázem získáte velmi účinné hnojivo zásobené živinami.
Hodí se zejména pro venkovní rostliny, u nichž nevadí, že k sobě přitáhnou nějaké ty octové mušky. U interiérových krásek musíte být opatrnější. Doporučujeme hnojivo pře použitím pečlivě přecedit, nebo ho aplikovat do důlku v zemině, který následně pečlivě zahrneme. Tak je možné mnohé potíže minimalizovat.
Banánové slupky je nutné předem vylouhovat
Láká vás spíše využití banánového odpadu, který by jinak skončil v koši nebo v tom lepším případě na kompostu? Není to nijak složité, jen si budete muset zkrátka a dobře trochu počkat. Slupku z banánu vložte do menšího kbelíku (klidně jich může být i více) a zalijte vodou tak, aby byla zcela ponořená. Teď budete muset 24 hodin počkat, dokud se do vody nevylouhují cenné minerály a další látky.
Po 24 hodinách slijte a použijte místo běžné zálivky (stačí 1x týdně). Ovšem byla by škoda slupky hned vyhazovat. Pokud je tedy opravdu důkladně nevymačkáte, jednoduše je vodou přelijte ještě jednou, případně i do třetice. Teprve poté je můžete s klidným svědomím vyhodit. Daly vám totiž úplně všechno, co vám dát mohly.
Nemocné rostliny potřebují i další péči
Zejména hnojivo z banánové dužiny se hodí jako perfektní akutní pomoc při potížích. Ne vždy však samo o sobě stačí. Důležité je i zdraví kořenového systému. Pokud pokulhává, rostlina se hned tak nevzpamatuje. Vyjměte ji tedy z květináče a zkontrolujte, zda nejsou kořeny hnědé a tedy zahnívající. Pokud ano, co nejvíce jich odstraňte a samotnou květinu přesaďte do nového květináče s čerstvou zeminou. Šance na její záchranu se značně zvýší.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz