Strom se zajímavým názvem pajehličník přeslenitý nebo přeslenatý patří do čeledi pajehličníkovité. A tento název nejspíš získal od toho, že možná vznikl z pravěkých přesliček a má podobné jehličí.
Jak pajehličník vypadá
Pajehličník přeslenitý (Sciadopitys verticillata) je strom, který ve své domovině (Japonsko) dorůstá až 30 metrů, u nás však nanejvýše 10 metrů. Kůru má hnědou s nádechem do oranžova. Strom vytváří rovnoměrný kužel, protože jeho větve jsou krátké a tenké. Stálezelené jehlice jsou měkké a dužnaté a opadávají cca jednou za 3 roky. Samčí i samičí šištice rostou na jednom stromě.
Rozmnožování
Rozmnožování stromu je velmi obtížné. Rozmnožuje se semeny, která však nesnadno klíčí. Když už se podaří, aby vyklíčily, rostlinky jen velmi pomalu rostou – za deset let narostou maximálně 1 metr. Měly by se také rovnou sázet na konečné místo, protože se špatně přesazují.
Jakou půdu potřebuje
Pajehličník potřebuje polostín, pokud bude vysazen na přímém slunci, musíte jej přes léto v poledne zastínit. Půdu má rád vlhkou, nikoliv přemokřenou, spíš pH neutrální nebo kyselou. Hnojit jej můžete kompostem, ale nikdy ne příliš. Pokud byste jej přehnojovali, došlo by k přílišnému růstu výhonů, které by v zimě měly tendenci namrzat. Jinak je ale plně mrazuvzdorný až do – 30°C.
Jak ho v zahradě využít
Protože zpočátku málo narůstá, hodí se i do předzahrádek, jako solitéra do trávníku, do nádob, do japonské nebo asijské zahrady.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
dobrý den. Prosím o zprávu, zda a kdy mohu stříhat pajehličník. Dekuji Košařová
Dobrý den, pajehličník se obvykle nestříhá, protože roste velmi pomalu, takže to ani nebývá nutné. Kdybyste jej přesto chtěli tvarovat, pak raději na jaře a stříhejte jen nové (měkké) výhony, abyste nepoškodili dřevo pajehličníku. Rostlina by pak mohla zcela uhynout. Pěkný den redakce sazenicka