Jednoduchým a stavebně ne až tak nákladným prvkem, jak prosvětlit váš interiér, jsou prosklené fasády. V praxi si je můžete představit jako velkoplošná, celostěnová okna. A to čistě jako skleněné tabule, nebo mohou být složena, případně opticky lištami rozdělena, na menší okenní prvky, aby se rozbil velký průhledný prostor. Ať už tedy chcete prosvětlit vstupní halu nebo si dopřát panoramatický pohled z obývacího pokoje, prosklené fasády mohou být to pravé řešení pro vás.
Není fasáda jako fasáda
Systém prosklených fasád se může lišit na použitém materiálu lišt i konstrukce samotné, ale obvykle se jedná o 50 – 60 mm široké skleněné tabule, které se zavěšují do hliníkové konstrukce, a to jak svisle, tak například i šikmo nebo vodorovně u střešních řešení. Každý takovýto dílec má pak určitě izolační vlastnosti, high nebo super insolation, aby se vytvořil jak tepelný most bránící úniku tepla z místnosti ven v zimě a naopak zbytečnému přehřívání vnitřního prostoru v létě. Toho je dosaženo pomocí použití dvojskla či trojskla a izolační polyamidové vložky. Zároveň je ale systém dostatečně udržitelný co se týká kumulace tepla, takže je tedy vhodný i do pasivních domů. Veškeré montáže jsou také speciálně upravené jako protipožární, takže i přes použití umělých lišt, tmelů a přítlačných pásek, se jedná o bezpečné řešení. (Vždy je ale dobré se na přesné technické parametry přeptat přímo odborníků, kteří vám podají přesný výklad o nabízených možnostech, materiálech a řešeních vhodných pro vaše prostory.)
Abychom nebyli jako ve skleníku
Asi každého napadne, že udělat si jednu stěnu kompletně prosklenou znamená, že v místnosti budeme po chvíli jako ve skleníku. Prosklená fasáda však nejen že filtruje množství procházejícího tepla, ale také má zabudované kvalitní ventilační a vodu odvádějící prvky. A to nejen sklo a lišty, na kterém je upevněno, ale samozřejmě i další spojovací a konstrukční prvky, které jsou vzhledem k uchycení na konstrukcí domu a případně u podlahy či střechy domu použity.
Design podle sebe
I přes to, že sklo je vždy čiré, můžeme výrazně ovlivnit barvu a provedení lišt a dalších zevních prvků konstrukce prosklené fasády. Mnoho poskytovatelú těchto fasádních systému nabízí jak klasické dekory kovu (bílá, stříbrná, matná černá), tak ale například i barvy dřeva (dub, ořech, mahagon) nebo dokonce pastelové či méně přírodní barvy (žlutá, zelená, modrá, červená aj.). Takže ani designu se meze nekladou. Pokud chcete, aby fasáda zapadala do barevnosti okolní krajiny, nebo z ní naopak vystupovala a měla v rámci všech prvků stavby jednotnou barevnost, všechno je možné.
Na co nezapomenout
Před pořizováním prosklené fasády se tedy nezapomeňte zaměřit na následující oblasti, ve kterých musíte mít před objednávkou jasno:
- fyzikální vlivy: zadržování tepla, odvětrání, míra procházejícího světla aj.
- konstrukce a stavební prvky: dvoj- či trojsklo a jeho druh, nosnost konstrukce aj.
- statika domu i konstrukce samotné a jak se ovlivňují: zatížení částí domu, ukotvení fasády aj.
- bezpečnost celého projektu: protipožární prvky a odolnost jednotlivých materiálů, odolnost vůči rozbití aj.
———Komerční článek———