strom

Zastřihávání listnatých a jehličnatých stromů

Právě teď na jaře, když přejdou poslední větší mrazíky, je ideální provést řez, zastřihávání či tvarování jak listnatých, tak i jehličnatých stromů na zahradě. Poradíme vám alespoň obecně, jak to zvládnout tak, abyste nejen stromy nepoškodily, ale dokonce, aby vám lépe plodily.

Jaké nářadí budete potřebovat

Malé zahradnické nůžky – na malé či mladé výhony, na menší stromky, vhodné k tvarování mladých rostlin, k tzv. „výchovnému“ řezu apod.

Teleskopické nůžky – na prořezávání vysokých stromů a větších větví

Obouruční nůžky – na silné větve

Pilka – na velmi silné větve nebo celé uhynulé stromy

Elektrické nůžky na keře a živý plot – ovšem pozor, ty používejte jen na vzrostlé stromy a keře nebo živý plot, který potřebujete vytvarovat, zanechávají nejvíce ran na stromech, které není možné ošetřit, takže zásah elektrickými nůžkami snesou jen „otužilé“ stromy a keře (thuje, většina jehličnatých stromů a keřů apod.). Vůbec byste je neměli používat na ovocné stromy.

Jaká doba je nejvhodnější

V jarním období je nejvhodnější březen pro jabloně, hrušně, třešně, višně, slivoně a meruňky.

Duben až květen je pak vhodný pro prořezání broskví – jsou citlivé na mrazíky a rány by se jim špatně hojily.

Od března do května pak můžete prořezávat i všechny jehličnany.

stříhání stromů - Zastřihávání listnatých a jehličnatých stromů

Řez mladých stromků

Jedná se o prořezání nových stromků, které jste právě zasadili. Většinou je dobré zkrátit všechny větévky a výhony, protože tím nastolíme rovnováhu mezi větvemi a kořeny. Také již ze začátku tvarujeme korunu a rozhodujeme o tom, zda budeme mít vysoký kmen nebo spíše kulatou korunu bez středního výhonu (to platí zejména u ovocných stromů).

Výchovný řez

Při výchovném řezu tvarujeme korunu u mladých stromků. Odstraňujeme všechny nadbytečné výhony a výhony, které rostou dovnitř koruny.

Udržovací řez

Při tomto řezu – zvláště u ovocných stromů – nahrazujeme odplozené dřevo mladším dřevem a dosahujeme rovnováhy mezi plodností stromů a tvorbou nových výhonů. Nové výhony zastřiháváme po cca 3 očkách.

Zmlazovací řez

Je velmi hluboký řez, kterým zmlazujeme staré stromy. Nebojte se zasáhnout do stromů silněji, je totiž potřeba odříznout kosterní/nosné větve až na pahýly, na nichž pak vyrostou nové větve. Strom nemůže zahynout, protože kořeny stále čerpá vodu i živiny. Naopak brzy obroste a můžete se dočkat i překvapivé sklizně. Pokud si však na tento silný zásah sami netroufáte, vyhledejte odborníka, který vám jistě rád pomůže.

 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

 

Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář